Halset Spray (preparat złożony) – aerozol do gardła

Co to jest Halset Spray?

Preparat wykazuje miejscowe działanie nawilżające błonę śluzową gardła.

Co zawiera i jak działa Halset Spray?

Substancją czynną preparatu jest dekspantenol. Błona śluzowa jamy ustnej i gardła ulega podrażnieniu podczas bólu gardła lub wysuszaniu pod wpływem działania suchego powietrza. Może to powodować chrypkę, nieprzyjemne uczucie w gardle bądź trudności przy przełykaniu, co może być odczuwane jako pierwsze oznaki przeziębienia. Preparat ma działanie nawilżające i w ten sposób łagodzi opisane objawy.

Kiedy stosować Halset Spray?

Preparat jest wskazany w celu nawilżania błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Jest stosowany pomocniczo w leczeniu bólu gardła i chrypki.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosuj preparatu u dzieci do 3. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Halset Spray?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. W przypadku ciężkiego stanu zapalnego gardła lub bólu gardła, którym towarzyszy wysoka temperatura ciała, ból głowy, nudności czy wymioty, które utrzymują się powyżej 2 dni skonsultuj się z lekarzem. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn. Należy zachować ostrożność.

Dawkowanie preparatu Halset Spray

Preparat ma postać aerozolu. Przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego w jamie ustnej i gardle. Preparatu nie należy połykać. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dzieci po 3. roku życia – do 2 rozpyleń jednorazowo. Dorośli – do 4 rozpyleń jednorazowo. Rozpylać do gardła kilka razy na dobę w zależności od potrzeby, średnio co 2 h. Używając aerozolu po raz pierwszy, należy kilkakrotnie nacisnąć na aplikator, aż do momentu uzyskania drobnej mgły. Należy skierować dyszę w kierunku gardła i rozpylić aerozol, trzymając pojemnik możliwie jak najbardziej pionowo. Po użyciu złożyć dyszę do pierwotnego położenia.

Czy można stosować Halset Spray w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Preparat można stosować w ciąży i okresie karmienia piersią po konsultacji z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono istotnych klinicznie interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Halset spray może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić reakcje alergiczne na składniki preparatu. Podczas długotrwałego stosowania bardzo rzadko może pojawić się przejściowe zaburzenie smaku.