Hedelix (wyciąg z liści bluszczu) – syrop

Co to jest Hedelix?

Preparat wykrztuśny pochodzenia naturalnego.

Co zawiera i jak działa Hedelix?

Składnikiem czynnym preparatu jest wyciąg z bluszczu. Jego działanie wykrztuśne inicjowane jest prawdopodobnie przez drażnienie błony śluzowej żołądka, następnie włókna czuciowe układu parasympatycznego stymulują odruch gruczołów błony śluzowej oskrzeli.

Kiedy stosować Hedelix?

Preparat jest wskazany do stosowania w objawowym leczeniu kaszlu i trudności w odkrztuszaniu w przebiegu przeziębień i przewlekłych stanów zapalnych oskrzeli.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu są również zaburzenia syntezy bursztynianu argininy i wrodzona nietolerancja fruktozy.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Hedelix?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparatów o działaniu wykrztuśnym nie należy stosować wieczorem. Osad, któy może się tworzyć w butelce ze względu na zawartość wyciągu roślinnego, nie wpływa na jakość preparatu. Preparat zwiera sorbitol, który w większych stężeniach może działać przeczyszczająco.

Dawkowanie preparatu Hedelix

Preparat ma postać syropu do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i dzieci po 10. roku życia. 5 ml 3 razy na dobę. Dzieci w wieku 5–10 lat 2,5 ml 4 razy na dobę. Dzieci w wieku 1–5 lat: 2,5 ml 3 razy na dobę Dzieci poniżej 1 roku 2,5 ml 1 raz na dobę. U dzieci w wieku poniżej 5 lat lek może być stosowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Czy można stosować Hedelix w okresie ciąży i karmienia piersią?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Brak danych na temat interakcji preparatu z innymi lekami. Nie należy stosować leku równolegle z preparatami przeciwkaszlowymi, ponieważ znoszą one wzajemnie swoje działanie.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Hedelix może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe.