Hemorectal (bizmut (tlenek bizmutu) + bizmut (zasadowy galusan bizmutawy) + kwas borowy + cynk (tlenek cynku)) – czopki doodbytnicze

Co to jest Hemorectal?

Preparat złożony o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym, stosowany miejscowo w łagodzeniu objawów żylaków odbytu.

Co zawiera i jak działa Hemorectal?

Jest to preparat złożony zawierający galusan bizmutawy, tlenek bizmutawy, rezorcynol, kwas borowy, tlenek cynku i balsam peruwiański. Galusan bizmutawy denaturuje białka i w ten sposób tworzy nierozpuszczalną warstwę ochronną na powierzchni błony śluzowej. Błona śluzowa ulega wzmocnieniu i staje się bardziej elastyczna. Dzięki kurczeniu naczyń w warstwie zdenaturowanej zmniejsza przekrwienie tkanek w stanach zapalnych i zatrzymuje krwawienia o niewielkim nasileniu. Tlenek cynku wykazuje właściwości ściągające i wysuszające. Preparat ma miejscowe działanie ściągające i przeciwzapalne, przyspiesza proces gojenia, łagodzi świąd, pieczenie i ból spowodowane żylakami odbytu. Ułatwia wypróżnianie.

Kiedy stosować Hemorectal?

Wskazania do stosowania preparatu obejmują: · żylaki odbytu · stany zapalne błony śluzowej odbytnicy.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Hemorectal?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest do stosowania miejscowego, wyłącznie doodbytniczo. Ponieważ dolegliwości związane z żylakami odbytu mogą towarzyszyć także innym chorobom, niezmierne istotne jest właściwe rozpoznanie i stosowne leczenie. Jeżeli po 3–4 tygodniach stosowania preparatu objawy nie ustąpią lub nasilą się należy skonsultować się z lekarzem w celu powtórnej diagnostyki. Jeżeli wystąpi krwawienie z odbytu lub nasilą się objawy choroby należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. Należy zachować ostrożność w przypadku występowania otarć lub uszkodzeń skóry ponieważ rezorcynol i kwas borowy zawarte w preparacie mogą ulec wchłonięciu. Preparaty zawierające bizmut stosowane długotrwale i w dużych dawkach mogą działać toksycznie na tkankę nerwową. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Hemorectal

Preparat ma postać czopków i przeznaczony jest do stosowania doodbytniczego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: doodbytniczo 1 czopek przed snem; w cięższych przypadkach 1 czopek 2 razy na dobę (rano i wieczorem). Nie należy stosować preparatu u dzieci.

Czy można stosować Hemorectal w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. U kobiet w ciąży stosowanie preparatu jest możliwe wyłącznie po konsultacji z lekarzem, w sytuacjach gdy lekarz po rozważeniu stosunku oczekiwanej korzyści dla matki do potencjalnego zagrożenia dla płodu uzna stosowanie preparatu za absolutnie konieczne. Nie ma danych klinicznych dotyczących stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią. Przed zastosowaniem preparatu w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Hemorectal może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Rzadko może wystąpić: podrażnienie, suchość i pieczenie błon śluzowych odbytnicy, obrzęk. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek reakcje nadwrażliwości lub nasilą się objawy choroby należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.