Hemorol (wyciąg z pokrzyku wilczej jagody + benzokaina + wyciąg z koszyczków rumianku + wyciąg z ziela janowca + wyciąg z kasztanowca + wyciąg z ziela krwawnika + wyciąg z kłącza pięciornika) – czopki

Co to jest Hemorol?

Preparat złożony, zawierający lek o działaniu miejscowo znieczulającym oraz wyciągi ziołowe. Stosowany miejscowo w łagodzeniu objawów żylaków odbytu.

Co zawiera i jak działa Hemorol?

Jest to preparat złożony zawierający lek miejscowo znieczulający (benzokainę) oraz wyciągi ziołowe (wyciąg gęsty z koszyczków rumianku, pokrzyku wilczej jagody, ziela żarnowca, kory kasztanowca, kłącza pięciornika oraz ziela krwawnika). Benzokaina hamuje powstawanie i przewodzenie impulsów nerwowych. Działa poprzez blokowanie kanałów sodowych, specjalnych struktur w błonach komórek nerwowych. Zablokowanie przepływu jonów sodu przez błonę komórkową neuronu uniemożliwia jej depolaryzację, a zatem zapoczątkowanie i przewodzenie impulsu nerwowego. Mechanizm ten odpowiada za uzyskanie miejscowego znieczulenia. Benzokaina zawarta w preparacie łagodzi świąd, pieczenie i ból spowodowane żylakami odbytu, a wyciągi ziołowe mają działanie przeciwzapalne, ściągające i rozkurczowe. Preparat ma działanie miejscowe.

Kiedy stosować Hemorol?

Preparat jest tradycyjnie stosowany w celu łagodzenia objawów żylaków odbytu, a także w przewlekłych stanach zapalnych błony śluzowej odbytu oraz podrażnieniach i pęknięciach śluzówki odbytu.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa jego stosowania w tej grupie wiekowej. Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Hemorol?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest do stosowania miejscowego, doodbytniczo. Zaleca się konsultację lekarską, ponieważ dolegliwości związane z żylakami odbytu mogą towarzyszyć także innym chorobom. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby ustalić przyczynę dolegliwości i podjąć właściwe leczenie. Jeżeli po kilku dniach stosowania preparatu objawy nie ustąpią lub nasilą się należy skonsultować się z lekarzem. W przypadkach dużych guzków krwawniczych, po podaniu czopka (ok. 5–10 min) może wystąpić uciskowa bolesność, ustępująca po rozpuszczeniu się czopka. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Hemorol

Preparat ma postać czopków i przeznaczony jest do stosowania doodbytniczego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: doodbytniczo 1 czopek na noc, w cięższych przypadkach 2–3 czopków w ciągu dnia. Stosować do momentu ustąpienia dolegliwości bólowych, jednak nie dłużej niż przez 7 kolejnych dni.

Czy można stosować Hemorol w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie ma danych dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Hemorol może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Nie stwierdzono występowania działań niepożądanych. Możliwe jest wystąpienie świądu lub miejscowego podrażnienia. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek reakcje nadwrażliwości lub nasilą się objawy choroby należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.