Hepacynar (wyciąg z karczochów) – kaps. twarde

Co to jest Hepacynar?

Preparat pochodzenia roślinnego, stosowany tradycyjnie w chorobach wątroby.

Kiedy stosować Hepacynar?

Preparat stosowany jest tradycyjnie: · w niestrawności i zaburzeniach trawienia (wzdęcia, uczucie pełności, nudności, zgaga) · pomocniczo w stanach zwiększonego stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi (w łagodnej i umiarkowanej hiperlipidemii), przy zachowaniu odpowiedniej diety.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Hepacynar?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. U chorych z kamicą dróg żółciowych preparat może być stosowany wyłącznie na zlecenie lekarza. Jeżeli objawy nie ustępują lub nasilają się należy skonsultować się z lekarzem. Jeżeli stwierdzono u Ciebie nietolerancję niektórych cukrów przed zastosowaniem preparatu należy skonsultować się z lekarzem. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na sprawność psychofizyczną ani na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Hepacynar

Preparat ma postać kapsułek. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: · niestrawność: 1–2 kapsułki jednorazowo · stany zwiększonego stężenia cholesterolu: 3–5 kapsułek na dobę w dawkach podzielonych; w tym wskazaniu preparat wymaga systematycznego stosowania; zmniejszenie stężenia cholesterolu we krwi jest zauważalne po 4–6 tygodniach stosowania preparatu. Dzieci: preparat może być stosowany w niestrawności u dzieci wyłącznie na zlecenie lekarza i zgodnie z jego zaleceniami.

Czy można stosować Hepacynar w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią; przed zastosowaniem preparatu w tym okresie skonsultuj się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Hepacynar może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić łagodne zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz reakcje alergiczne u wrażliwych chorych.