Heparegen (tymonacyk) – tabl.

Co to jest Heparegen?

Preparat stosowany w chorobach wątroby, działa ochronnie na miąższ wątroby.

Co zawiera i jak działa Heparegen?

Substancją czynną preparatu jest tymonacyk (inne spotykane nazwy to kwas tiazolidynokarboksylowy, tioprolina). Tymonacyk jest metabolizowany w wątrobie do cysteiny, aminokwasu siarkowego zawierającego grupę tiolową (inaczej grupę wodorosiarczkową -SH). Dzięki obecności grupy tiolowej cysteina tworzy połączenia tiolowe z innymi cząsteczkami, uczestniczy w reakcjach utleniania i redukcji oraz w procesach detoksykacji. W ten sposób chroni miąższ wątroby przed działaniem substancji szkodliwych. Bierze m. in. udział w procesach detoksykacji etanolu, toksyn bakteryjnych, wirusowych, metali ciężkich i pochodnych benzenu. Działa również żółciopędnie, a także zmniejsza stężenie lipidów w osoczu. Tymonacyk łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego, przenika w postaci niezmienionej do wątroby. W wątrobie ulega przemianie do cysteiny.

Kiedy stosować Heparegen?

Preparat jest wskazany jako lek pomocniczy w ostrych i przewlekłych chorobach wątroby o różnej etiologii oraz w toksycznym uszkodzeniu wątroby spowodowanym alkoholem, lekami lub substancjami chemicznymi.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować preparatu u dzieci do 6. roku życia. Nie stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Heparegen?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. W okresie leczenia zaleca się okresową kontrolę czynności wątroby, zwykle co 4 tygodnie. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy, nie powinny stosować tego preparatu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie upośledza sprawności psychofizycznej ani zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Heparegen

Preparat ma postać tabletek. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i młodzież po 15. roku życia: początkowo 200 mg 2–3 razy na dobę, po ustąpieniu ostrych objawów 100 mg 2 razy na dobę. Preparat należy przyjmować przed posiłkiem. Dzieci 6.–15. roku życia: 50 mg (0,5 tabletki)/10 kg masy ciała na dobę w 2–3 dawkach podzielonych. Preparat należy przyjmować przed posiłkiem.

Czy można stosować Heparegen w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie ma danych dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Heparegen może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności) oraz skórne reakcje alergiczne.