Heparin-Hasco Forte (heparyna) – żel

Co to jest Heparin-Hasco Forte?

Preparat do stosowania miejscowego o działaniu przeciwzakrzepowym, zawierający heparynę.

Co zawiera i jak działa Heparin-Hasco Forte?

Substancją czynną preparatu jest heparyna, lek o działaniu przeciwzakrzepowym. Cząsteczka heparyny jest polisacharydem o ładunku ujemnym, produkowanym naturalnie przez bazofile i komórki tuczne. Zapobiega powstawaniu skrzepu, nie działa fibrynolitycznie (nie rozpuszcza istniejących skrzepów). Heparyna stosowana miejscowo na skórę wykazuje miejscowe działanie przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Przyspiesza wchłanianie krwiaków podskórnych.

Kiedy stosować Heparin-Hasco Forte?

Preparat stosuje się w leczeniu wspomagającym: · chorób żył powierzchniowych takich jak: zapalenie żył, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki kończyn dolnych · obrzęków, stłuczeń, krwiaków podskórnych.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na estry kwasu parahydroksybenzoesowego (tzw. parabeny). Nie stosować na otwarte, krwawiące lub sączące się rany, na zmiany skórne niewiadomego pochodzenia ani w przypadku zakażenia skóry. Nie stosować na błony śluzowe ani w okolicy oczu. Nie należy stosować preparatu u dzieci.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Heparin-Hasco Forte?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo na nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Należy zachować ostrożność u osób ze skazą krwotoczną. Jeżeli stwierdzono u Ciebie lub podejrzewasz występowanie zwiększonej skłonności do krwawień przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Długotrwałe stosowanie preparatu może spowodować wystąpienie reakcji nadwrażliwości objawiającej się zaczerwienieniem, wysypką, świądem, pieczeniem lub rumieniem. Jeśli wystąpią zmiany skórne należy zaprzestać stosowania preparatu. Nie należy stosować preparatu u dzieci ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w tej grupie wiekowej. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera parahydroksybenzoesan propylu i metylu, które mogą powodować wystąpienie reakcji alergicznych (w tym typu późnego) · preparat zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienia skóry. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Heparin-Hasco Forte

Preparat ma postać żelu i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Na miejsce zmienione chorobowo nanieść pasek żelu o długości 3–10 cm i równomiernie rozprowadzić; stosować 2–3 razy na dobę. Po zastosowaniu preparatu należy dokładnie umyć ręce.

Czy można stosować Heparin-Hasco Forte w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. U kobiet w ciąży oraz u kobiet w okresie karmienia piersią stosowanie preparatu jest dopuszczone wyłącznie na zlecenie lekarza, w przypadkach gdy uzna on stosowanie preparatu za absolutnie konieczne.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. U osób ze skazą krwotoczną długotrwałe stosowanie preparatu na dużych powierzchniach skóry wraz z równoległym stosowaniem leków przeciwzakrzepowych może spowodować nasilenie ich działania przeciwzakrzepowego. Należy kontrolować parametry krzepnięcia krwi.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Heparin-Hasco Forte może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Podczas długotrwałego stosowania mogą wystąpić skórne reakcje nadwrażliwości: świąd, zaczerwienienie, wysypka, rumień, pieczenie i stany zapalne skóry.