Heparin-Hasco (heparyna) – żel

Co to jest Heparin-Hasco?

Lek o działaniu przeciwzakrzepowym, aktywator antytrombiny.

Co zawiera i jak działa Heparin-Hasco?

Substancją czynną preparatu jest heparyna. Substancja ta stosowana miejscowo na skórę działa przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Jest naturalnym czynnikiem zapobiegającym krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych, działając hamująco na wszystkie jego etapy.

Kiedy stosować Heparin-Hasco?

Preparat jest wskazany: • w leczeniu obrzęków, stłuczeń, krwiaków podskórnych • w leczeniu wspomagającym chorób żył powierzchniowych takich jak: zapalenie żył, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki kończyn dolnych

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub estry kwasu paraaminobenzoesowego. Nie stosuj preparatu na otwarte, krwawiące lub sączące się rany ani w przypadku zakażenia skóry. Nie stosuj go na błony śluzowe, okolice oczu i zmiany skórne niewiadomego pochodzenia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Heparin-Hasco?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. Pacjenci ze skazą krwotoczną przed użyciem preparatu powinni skonsultować się z lekarzem. Długotrwałe stosowanie może spowodować wystąpienie reakcji nadwrażliwości objawiającej się zaczerwienieniem, wysypką, świądem, pieczeniem lub rumieniem. Jeśli zauważysz je u siebie, przerwij stosowanie preparatu. Ze względu na brak badań nie stosuj preparatu u dzieci. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ –preparat zawiera glikol propylenowy; może wywołać podrażnienie skóry ­ –preparat zawiera parahydroksybenzoesany metylu i propylu; może powodować reakcje alergiczne (także typu późnego). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn. Należy zachować ostrożność.

Dawkowanie preparatu Heparin-Hasco

Preparat ma postać żelu do stosowania na skórę. Cienki pasek żelu (ok. 3–10 cm) nanosić na skórę 2–3 razy na dobę.

Czy można stosować Heparin-Hasco w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. W ciąży i okresie karmienia piersią preparat ten można zastosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem i tylko w razie zdecydowanej konieczności.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

U osób ze skazą krwotoczną długotrwałe stosowanie preparatu na duże powierzchnie w połączeniu z lekami przeciwzakrzepowymi może spowodować nasilenie ich działania. Należy kontrolować wskaźniki krzepnięcia krwi.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Heparin-Hasco może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Podczas długotrwałego stosowania mogą wystąpić: świąd, zaczerwienienie, wysypka, rumień, pieczenie i stany zapalne skóry.