Heparinum GSK (heparyna) – krem

Co to jest Heparinum GSK?

Preparat do stosowania miejscowego o działaniu przeciwzakrzepowym, zawierający heparynę.

Co zawiera i jak działa Heparinum GSK?

Substancją czynną preparatu jest heparyna, lek o działaniu przeciwzakrzepowym. Cząsteczka heparyny jest polisacharydem o ładunku ujemnym, produkowanym naturalnie przez bazofile i komórki tuczne. Zapobiega powstawaniu skrzepu, nie działa fibrynolitycznie (nie rozpuszcza istniejących skrzepów). Heparyna stosowana miejscowo na skórę wykazuje miejscowe działanie przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Przyspiesza wchłanianie krwiaków podskórnych. Tylko w minimalnym stopniu przenika do krążenia ogólnego co nie ma znaczenia klinicznego.

Kiedy stosować Heparinum GSK?

Preparat stosuje się w leczeniu wspomagającym: · chorób żył powierzchniowych takich jak: zapalenie żył, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki kończyn dolnych · obrzęków, stłuczeń, krwiaków podskórnych.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować na otwarte rany, na zmiany skórne niewiadomego pochodzenia ani w przypadku zakażenia skóry. Nie stosować na błony śluzowe ani w okolicy oczu. Nie stosować doustnie. Nie należy stosować preparatu u dzieci do 12. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Heparinum GSK?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo na nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Należy zachować ostrożność u osób ze skazą krwotoczną. Jeżeli stwierdzono u Ciebie lub podejrzewasz występowanie zwiększonej skłonności do krwawień przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Długotrwałe stosowanie preparatu może spowodować wystąpienie reakcji nadwrażliwości. Jeżeli wystąpią reakcje nadwrażliwości, takie jak np. wysypka, rumień, świąd, pieczenie, suchość skóry w miejscu stosowania, należy zaprzestać stosowania preparatu. Nie należy stosować preparatu u dzieci do 12. roku życia ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu w tej grupie wiekowej. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono istotnego wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Heparinum GSK

Preparat ma postać kremu i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Na miejsce zmienione chorobowo nanieść pasek kremu o długości 3–10 cm i równomiernie rozprowadzić; stosować 1–3 razy na dobę. Leczenie obrzęków po tępych urazach trwa zwykle do 10 dni, a leczenie chorób żył powierzchniowych 1–2 tygodni.

Czy można stosować Heparinum GSK w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. U kobiet w ciąży oraz u kobiet w okresie karmienia piersią stosowanie preparatu jest dopuszczone wyłącznie na zlecenie lekarza, w przypadkach gdy uzna on stosowanie preparatu za absolutnie konieczne. Należy zachować ostrożność.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Długotrwałe stosowanie preparatu lub stosowanie na dużych powierzchniach skóry wraz z równoległym stosowaniem leków przeciwzakrzepowych (w tym leków przeciwpłytkowych takich jak np. kwas acetylosalicylowy) może spowodować nasilenie działania przeciwzakrzepowego i zwiększenie ryzyka wystąpienia krwawień.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Heparinum GSK może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Podczas długotrwałego stosowania mogą wystąpić skórne reakcje nadwrażliwości: świąd, zaczerwienienie, wysypka, rumień, pieczenie i suchość skóry. W razie ich wystąpienia należy zaprzestać stosowania preparatu. U chorych z czerwienicą prawdziwą (erytrocytozą) mogą wystąpić zmiany skórne grudkowo-plamkowe, nacieczone krwotoczne, wyprysk z zapaleniem naczyń krwionośnych.