Heparizen 1000 (heparyna) – żel

Co to jest Heparizen?

Preparat do stosowania miejscowego o działaniu przeciwzakrzepowym, zawierający heparynę.

Co zawiera i jak działa Heparizen?

Substancją czynną preparatu jest heparyna, lek o działaniu przeciwzakrzepowym. Cząsteczka heparyny jest polisacharydem o ładunku ujemnym, produkowanym naturalnie przez bazofile i komórki tuczne. Zapobiega powstawaniu skrzepu, nie działa fibrynolitycznie (nie rozpuszcza istniejących skrzepów). Heparyna stosowana miejscowo na skórę wykazuje miejscowe działanie przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Przyspiesza wchłanianie krwiaków podskórnych. Łagodzi ból i uczucie napięcia.

Kiedy stosować Heparizen?

Preparat stosuje się w leczeniu wspomagającym: · chorób żył powierzchniowych, takich jak: zakrzepowe zapalenie żył, stany zapalne żył kończyn dolnych, żylaki kończyn dolnych · stanów pourazowych: obrzęków, stłuczeń, krwiaków podskórnych, a także · w zapobieganiu powstawaniu przerosłych blizn i bliznowców oraz w ich leczeniu.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na estry kwasu parahydroksybenzoesowego (tzw. parabeny). Nie stosować na otwarte, krwawiące lub sączące się rany, na zmiany skórne niewiadomego pochodzenia ani w przypadku zakażenia skóry. Nie stosować na błony śluzowe ani w okolicy oczu. Nie należy stosować preparatu u dzieci.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Heparizen?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo na nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Należy zachować ostrożność u osób ze skazą krwotoczną. Jeżeli stwierdzono u Ciebie lub podejrzewasz występowanie zwiększonej skłonności do krwawień przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Długotrwałe stosowanie preparatu może spowodować wystąpienie reakcji nadwrażliwości objawiającej się zaczerwienieniem, wysypką, świądem, pieczeniem lub rumieniem. Jeśli wystąpią zmiany skórne należy zaprzestać stosowania preparatu. Nie należy stosować preparatu u dzieci ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w tej grupie wiekowej. Jeżeli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera parahydroksybenzoesan propylu i metylu, które mogą powodować wystąpienie reakcji alergicznych (w tym typu późnego). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Heparizen

Preparat ma postać żelu i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Na miejsce zmienione chorobowo nanieść pasek żelu o długości 5–10 cm i delikatnie wmasować; stosować 1–3 razy na dobę.

Czy można stosować Heparizen w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. U kobiet w ciąży oraz u kobiet w okresie karmienia piersią stosowanie preparatu jest dopuszczone wyłącznie na zlecenie lekarza, w przypadkach gdy uzna on stosowanie preparatu za absolutnie konieczne. Należy zachować ostrożność.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Długotrwałe stosowanie preparatu lub stosowanie na dużych powierzchniach skóry wraz z równoległym stosowaniem leków przeciwzakrzepowych może spowodować nasilenie działania przeciwzakrzepowego, wydłużenie czasu krzepnięcia krwi i zwiększenie ryzyka wystąpienia krwawień.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Heparizen może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Podczas długotrwałego stosowania mogą wystąpić skórne reakcje nadwrażliwości: świąd, zaczerwienienie, wysypka, rumień, pieczenie i suchość skóry, stany zapalne skóry.