Hydroxyzinum VP (hydroksyzyna) – syrop

Co to jest Hydroxyzinum VP?

Lek o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym, nasennym, przeciwhistaminowym.

Co zawiera i jak działa Hydroxyzinum VP?

Substancją czynną preparatu jest hydroksyzyna. Nie wpływa ona na czynności kory mózgowej, prawdopodobnie natomiast hamuje aktywność głównych ośrodków podkorowych ośrodkowego układu nerwowego. Wykazuje działanie przeciwhistaminowe i rozszerzające oskrzela, a także przeciwwymiotne, przeciwlękowe i uspokajające. Podawana w dawkach terapeutycznych nie zwiększa wydzielania soku żołądkowego ani jego kwasowości, w większości przypadków wykazuje łagodne działanie przeciwwydzielnicze. Zmniejsza odczyn wywołany działaniem histaminy, a także świąd w różnych postaciach pokrzywki, wyprysku i zapalenia skóry. U osób z zaburzeniami lękowymi i bezsennością powoduje wydłużenie całkowitego czasu snu, skrócenie okresów przebudzeń w nocy i czasu zasypiania. Nie wywołuje zaburzeń pamięci, po przerwaniu stosowania nie występują objawy odstawienne. U osób z zaburzeniami lękowymi leczonych hydroksyzyną zaobserwowano zmniejszenie napięcia mięśniowego. Wykazuje ona również łagodne działanie przeciwbólowe, przeciwcholinergiczne i spazmolityczne, ma niewielkie powinowactwo do receptorów muskarynowych.

Kiedy stosować Hydroxyzinum VP?

Preparat jest wskazany do stosowania w następujących przypadkach: · leczenie lęku u dorosłych · leczenie świądu · premedykacja przed zabiegami chirurgicznymi.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na cetyryzynę, inne pochodne piperazyny, aminofilinę lub etylenodiaminę. Przeciwwskazaniami do stosowania preparatu są również: · porfiria · ciąża i okres karmienia piersią.

Dawkowanie preparatu Hydroxyzinum VP

Preparat ma postać syropu. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Leczenie lęku. Dorośli. 50 mg/dobę w 2-3 dawkach podzielonych; w ciężkich przypadkach do 300 mg/dobę. Leczenie świądu. Dorośli. Początkowo 25 mg przed snem, w miarę potrzeby lekarz może zalecić zwiększanie dawki stopniowo do 25 mg 3-4 ×/dobę. Dzieci. Od 12. miesiąca życia-6. roku życia: 1-2,5 mg/kg masy ciała/dobę w dawkach podzielonych; po 6. roku życia: 1-2 mg/kg masy ciała/dobę w dawkach podzielonych. Premedykacja przed zabiegami chirurgicznymi. Dorośli. 50-100 mg w pojedynczej dawce. Dzieci. 0,6 mg/kg masy ciała w pojedynczej dawce. U osób w podeszłym wieku zaleca się zmniejszenie dawki początkowej o połowę, u chorych z niewydolnością wątroby – o 33%. U pacjentów z umiarkowaną lub ciężką niewydolnością nerek należy zmniejszyć stosowane dawki. Maksymalna pojedyncza dawka u dorosłych nie powinna przekraczać 100 mg, a maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 400 mg.

Czy można stosować Hydroxyzinum VP w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży (a także w okresie karmienia piersią) skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.