Ibalgin Sport (heparynoidy + ibuprofen) – krem

Co to jest Ibalgin Sport?

Jest to preparat do stosowania miejscowego zawierający niesteroidowy lek przeciwzapalny.

Co zawiera i jak działa Ibalgin Sport?

Jest to preparat złożony zawierający ibuprofen, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) z grupy pochodnych kwasu propionowego oraz heparynoid, substancję o działaniu przeciwzakrzepowym. Ibuprofen przeciwdziała syntezie prostaglandyn, substancji odgrywających znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Działanie ibuprofenu polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenaz (zarówno COX-1 jak i COX-2). Enzymy te biorą udział w reakcjach prowadzących do powstania prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Ibuprofen zmniejsza objawy odpowiedzi zapalnej (obrzęk, podwyższona temperatura, ból). Hamuje agregację płytek krwi (słabiej i krócej niż kwas acetylosalicylowy). Nie działa przeciwdrobnoustrojowo. Heparynoid działa przeciwzakrzepowo i w mniejszym stopniu przeciwzapalnie oraz przeciwwysiękowo. Po zastosowaniu miejscowym preparatu ibuprofen jest łatwo wchłaniany do tkanki podskórnej a jedynie w niewielkim stopniu przenika do krążenia. Wchłanianie heparynoidu jest zróżnicowane osobniczo.

Kiedy stosować Ibalgin Sport?

Preparat jest wskazany w miejscowym leczeniu objawów zapalnych ostrych i przewlekłych chorób reumatycznych, bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów i kręgosłupa. Ponadto pomocniczo w zakrzepowym zapaleniu żył powierzchownych, wędrującym zapaleniu żył, zapaleniu żylaków, zmianach miejscowych wywołanych leczeniem obliteracyjnym żylaków, zapaleniu ścięgien, mięśni i powięzi, w leczeniu zmian pourazowych związanych np. z uprawianiem sportu, takich jak obrzęki, stłuczenia, krwiaki pourazowe, urazy stawów, uszkodzenia tkanek okołostawowych.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest uczulenie na kwas acetylosalicylowy (potocznie nazywany niekiedy aspiryną) lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Uczulenie na powyższe leki może objawiać się w postaci napadu astmy, pokrzywki lub nieżytu błony śluzowej nosa. Nie należy stosować preparatu na otwarte rany, skórę zmienioną chorobowo, błony śluzowe ani do oczu. Nie należy stosować preparatu u dzieci do 12. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Ibalgin Sport?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo na zdrową i nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Nie stosować na otwarte rany. Należy chronić oczy, usta i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Nie należy stosować preparatu w przypadku wszelkich stanów związanych ze zwiększonym ryzykiem krwawienia, takich jak skaza krwotoczna, plamica, małopłytkowość, hemofilia. Preparat może maskować objawy zakażenia. Jeżeli podejrzewasz zakażenie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ konieczne może być zastosowanie odpowiedniego leczenia. Preparat nie działa przeciwdrobnoustrojowo. Nie należy stosować preparatu na dużej powierzchni skóry jeżeli występują zwiększone wartości parametru OB. Stosowanie preparatu może maskować istotne zmiany wartości OB. Długotrwałe stosowanie preparatu może powodować wystąpienie skórnych reakcji nadwrażliwości. W przypadku wystąpienia zmian skórnych (zaczerwienienie, wysypka, świąd, pieczenie, rumień) należy zaprzestać stosowania preparatu. Po zastosowaniu miejscowym ibuprofen jedynie w niewielkim stopniu przenika do krążenia ogólnego, a jego stężenia we krwi jest znacznie mniejsze niż po podaniu doustnym. Jednakże, osoby z chorobami nerek lub zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi przed zastosowaniem preparatu powinny skonsultować się z lekarzem. Po każdym zastosowaniu preparatu należy dokładnie umyć ręce mydłem i wodą. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu oraz glikol propylenowy, substancje, które mogą powodować reakcje alergiczne (nie stosować u osób uczulonych na parabeny). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Ibalgin Sport

Preparat ma postać kremu do stosowania miejscowego na skórę. Po każdym zastosowaniu preparatu należy dokładnie umyć ręce mydłem i wodą. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i młodzież po 12. roku życia: 2–3 razy na dobę, co 4–5 godzin, warstwę kremu o grubości 1 mm rozsmarować na skórze chorej okolicy i delikatnie wetrzeć. W przypadku leczenia chorób żył można zastosować na noc opatrunek uciskowy. W przypadku rozległych krwiaków, na początku leczenia, zalecane jest założenie opatrunku okluzyjnego w ciągu nocy. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci do 12. roku życia. Jeśli objawy nasilają się lub nie ustępują, a także jeżeli pojawią się nowe objawy należy skonsultować się z lekarzem.

Czy można stosować Ibalgin Sport w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Stosowanie ibuprofenu jest przeciwwskazane u kobiet w III trymestrze ciąży z powodu ryzyka przedwczesnego zamknięcia u płodu przewodu tętniczego, zahamowania czynności skurczowej macicy oraz wystąpienia niewydolności nerek u matki i płodu. W pozostałym okresie ciąży krótkotrwałe stosowanie preparatu jest dopuszczone tylko na wyraźne zlecenie lekarza i tylko w uzasadnionych przypadkach. Przed zastosowaniem preparatu w okresie karmienia piersią skonsultuj się z lekarzem. W uzasadnionych przypadkach lekarz może zezwolić na krótkotrwałe stosowanie preparatu w tym okresie.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Kwas acetylosalicylowy stosowany ogólnie nasila działanie heparyny. Stosowanie heparyny na dużych powierzchniach skóry czy równoległe stosowanie leków przeciwzakrzepowych lub leków hamujących agregację płytek krwi (w tym kwasu acetylosalicylowego nazywanego potocznie „aspiryną”) może spowodować zwiększone ryzyko wystąpienia krwawienia. Nie należy stosować preparatu równolegle z innymi miejscowo stosowanymi lekami zawierającymi tetracyklinę lub hydrokortyzon (niezgodność z heparynoidem).

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Ibalgin Sport może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Możliwe jest wystąpienie miejscowych reakcji skórnych, takich jak świąd, uczucie pieczenia skóry, zaczerwienienie, wysypka. Możliwe wystąpienie reakcji nadwrażliwości. Jeżeli wystąpią objawy mogące świadczyć o nadwrażliwości należy zaprzestać stosowania preparatu.