Iberogast (preparat ziołowy) – płyn doustny

Co to jest Iberogast?

Ziołowy preparat złożony stosowany poprawiający pracę układu pokarmowego.

Co zawiera i jak działa Iberogast?

Substancjami czynnymi preparatu są liczne wyciągi ziołowe. Dzięki swoim właściwościom powodują one zwiększenie napięcia podstawowego w słabo pobudzonych odcinkach przewodu pokarmowego, a co za tym idzie łągodzą uczucie pełności i wzdęcia. Z kolei w zbyt silnie pobudzonych częściach układu trawiennego inne ziołowe składniki powodują rozkurcz, a zatem złagodzenie objawów bólowych. Składniki preparatu zmniejszają wrażliwość jelita na bodźce wywoływane np. serotoniną i rozciągnięciem jelita, poprzez oddziaływanie na odpowiednie receptory. Preparat ma również działanie zwiększające stężenie chroniących błonę śluzową prostaglandyn i mucyny, obniża stężenie leukotrienów i hamuje wydzielanie soku żołądkowego z komórek okładzinowych żołądka. Poprzez hamowanie enzymu 5-lipooksygenzy wykazuje działanie przeciwzapalne; posiada również właściwości wiatropędne, przeciwutleniające i przeciwbakteryjne.

Kiedy stosować Iberogast?

Preparat jest wskazany do stosowania w leczeniu zaburzeń czynnościowych związanych z motoryką przewodu pokarmowego, takich jak podrażnienia żołądka lub zespół jelita drażliwego (objawających się dolegliwościami skurczowymi jamy brzusznej i jelit), oraz wspomagająco w leczeniu objawowym stanów zapalnych błony śluzowej żołądka.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie zaleca się podawania preparatu dzieciom do 6. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Iberogast?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Jeśli po 2 tygodniach stosowania preparatu objawy nie ustępują, należy się skonsultować z lekarzem. Ze względu na zawartość alhoholu preparat nie powinien być stosowany u dzieci do 6. roku życia i osób z chorobą alkoholową.

Dawkowanie preparatu Iberogast

Preparat ma postać płynu doustnego do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i młodzież po 12. roku życia: 20 kropli 3 razy na dobę przed lub w czasie posiłku. Dzieci po 6. roku życia: 15 kropli 3 razy na dobę przed lub w czasie posiłku. Przed użyciem należy wstrząsnąć opakowaniem. Możliwe jest pojawienie się naturalnego osadu wynikającego z zawartości wyciągów ziołowych.

Czy można stosować Iberogast w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Preparat zawiera alkohol, nie zaleca się jego stosowania u kobiet w ciąży i okresie karmeinia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Nie przeprowadzono badań w kierunku interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Iberogast może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Bardzo rzadko mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości: wysypka, świąd, duszność.