Imazol (klotrimazol) – pasta

Co to jest Imazol?

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego.

Co zawiera i jak działa Imazol?

Substancją czynną preparatu jest klotrimazol. Jest to lek przeciwgrzybiczy o szerokim spektrum działania. Hamuje on biosyntezę ergosterolu niezbędnego do budowy błony komórkowej grzyba, co prowadzi do obumarcia jego komórki. Stosowany miejscowo w niewielkim stopniu wchłania się z błon śluzowych. Praktycznie nie wchłania się przez skórę, przenika jednak do głębszych warstw naskórka.

Kiedy stosować Imazol?

Preparat jest wskazany do stosowania w następujących przypadkach: grzybice skóry wrażliwe na leczenie klotrymazolem np. pieluszkowe zapalenie skóry spowodowane przez drożdżaki. Imazol jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku od 1 miesiąca.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na klotrimazol, inne pochodne imidazolu lub którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Imazol?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparatu nie należy stosować na otwarte rany i błony śluzowe. Stosowanie preparatu należy przerwać, jeśli wystąpi uczulenie lub podrażnienie. Informacje o dodatkowych składnikach preparatu: ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego oraz butylohydroksyanizolu, Polisorbatu 20 lek może powodować miejscową reakcję skórną, np. kontaktowe zapalenie skóry.

Dawkowanie preparatu Imazol

Lek ma postać pasty do stosowania na skórę. Dorośli, młodzież i dzieci po 1. miesiącu życia. Preparat należy stosować miejscowo, smarować 1–2 razy na dobę niewielką ilością pasty chorobowo zmienione miejsca. Po ustąpieniu ostrych objawów leczenie kontynuować przez 3 tygodnie, aby zapobiec nawrotowi choroby. W pieluszkowym zapaleniu skóry leczenie należy kontynuować leczenie przez 7 dni od złagodzenia objawów, które powinno nastąpić w ciągu 3 dni leczenia.

Czy można stosować Imazol w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży (a także w okresie karmienia piersią) skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Nie należy stosować preparatu w I trymestrze ciąży. U kobiet II i III trymestrze ciąży i karmiących piersią lek stosuje się jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Preparat może osłabiać działanie innych leków przeciwgrzybiczych do stosowania miejscowego (np. nystatyna, natamycyna, amfoterycyna b). Deksametazon stosowany w dużych dawkach może osłabiać działanie klotrimazolu. W przypadku stosowania dezodorantów lub innych kosmetyków w obrębie partii skóry objętych grzybicą, nie można wykluczyć możliwości zmniejszenia skuteczności działania preparatu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Imazol może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić: zaczerwienienie skóry, pieczenie, parzenie, skórne reakcje nadwrażliwości, podrażnienie skóry, oczu i błon śluzowych.