Klindacin T (klindamycyna) – żel

Co to jest Klindacin T?

Antybiotyk z grupy linkozamidów stosowany miejscowo na skórę w leczeniu zakażeń bakteryjnych.

Co zawiera i jak działa Klindacin T?

Substancją czynną preparatu jest klindamycyna. Jest to antybiotyk z grupy linkozamidów, półsyntetyczna pochodna naturalnego antybiotyku – linkomycyny. Mechanizm działania klindamycyny, wspólny dla całej grupy linkozamidów, polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Odbywa się to poprzez zablokowanie bakteryjnych rybosomów, struktur komórkowych niezbędnych do syntezy białek. Uniemożliwia to wzrost i namnażanie się komórek bakteryjnych. Klindamycyna jest zaliczana do antybiotyków o działaniu bakteriostatycznym (w pewnych warunkach działa także bakteriobójczo), o szerokim spektrum działania. Klindamycyna stosowana jest ogólnie (w postaci doustnej i pozajelitowej) lub miejscowo (w postaci płynu, emulsji, żelu lub kremu).

Kiedy stosować Klindacin T?

Preparat jest wskazany w leczeniu miejscowym trądziku pospolitego.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na linkomycynę.

Dawkowanie preparatu Klindacin T

Preparat ma postać żelu do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i dzieci po 12. roku życia: Nanosić cienką warstwę na zmienione chorobowo miejsca na skórze 2 razy na dobę (rano i wieczorem). Żel należy nakładać na oczyszczoną i suchą skórę. Po nałożeniu preparatu należy dokładnie umyć ręce. Dzieci: Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u dzieci do 12. roku życia. Czas trwania leczenia: Lekarz określi czas trwania leczenia. Zwykle wynosi on 4–8 tygodni.

Czy można stosować Klindacin T w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne. Nie należy stosować preparatu w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. W szczególności poinformuj lekarza jeżeli stosujesz: ­ erytromycynę, lub inne antybiotyki z grupy makrolidów ­ linkomycynę ­ leki blokujące przewodnictwo nerwowo-mięśniowe ­ leki zwiotczające takie jak eter, tubokuraryna, halogenki pankuronium. Erytromycyna i inne antybiotyki z grupy makrolidów stosowane równolegle z klindamycyną mogą wzajemnie osłabiać swoje działanie i zmniejszać skuteczność działania klindamycyny. Drobnoustroje oporne na działanie klindamycyny są również oporne na działanie linkomycyny (tzw. oporność krzyżowa). Klindamycyna może nasilać działanie leków blokujących połączenia nerwowo-mięśnowe, w tym leków zwiotczających takich jak eter, tubokuraryna, halogenki pankuronium. Może to prowadzić do nieoczekiwanych i zagrażających życiu powikłań śródoperacyjnych. Nie należy jednocześnie stosować innych preparatów działających miejscowo.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Kindacin T może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Możliwe jest wystąpienie następujących działań niepożądanych: podrażnienie i pieczenie spojówek, podrażnienie skóry (świąd, zaczerwienienie, wysypka, pokrzywka), kontaktowe zapalenie skóry, nadmierne wysuszenie lub przetłuszczenie skóry, zakażenia drożdżakowe (kandydozy), zapalenie mieszków włosowych, nudności, biegunka, bóle brzucha, niestrawność, wzdęcia, rzekomobłoniaste zapalenie jelit (ogólnoustrojowe działania niepożądane występują jednak bardzo rzadko).