Kreon 25 000 (pankreatyna) – kaps. dojelitowe

Co to jest Kreon?

Preparat wspomagający trawienie w przypadku zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki.

Co zawiera i jak działa Kreon?

Preparat zawiera pankreatynę, mieszaninę zwierzęcych enzymów trzustkowych (pozyskiwaną z trzustek wieprzowych). Mieszanina zawiera enzymy o aktywności lipazy, amylazy i proteazy umożliwiające trawienie odpowiednio tłuszczów/lipidów, polisacharydów (głównie skrobi) i białek. Enzymy te uzupełniają lub zastępują działanie ludzkich enzymów trzustkowych. Pankreatyna zawarta jest w kapsułce w postaci minimikrosfer powlekanych otoczką odporną na działanie soku żołądkowego. Minimikrosfery w żołądku szybko uwalniane są z kapsułki i równomiernie mieszają się z treścią pokarmową. Po dotarciu do jelita cienkiego, na skutek zmniejszenia kwasowości środowiska (pH > 5,5) otoczka minimikrosfer rozpuszcza się uwalniając aktywne enzymy trzustkowe. Enzymy te działają w świetle jelita umożliwiając trawienie i wchłanianie składników odżywczych.

Kiedy stosować Kreon?

Wskazaniem do stosowania preparatu jest zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki spowodowana: · zwłóknieniem torbielowatym (mukowiscydozą) · przewlekłym zapaleniem trzustki · ostrym zapaleniem trzustki · usunięciem trzustki · usunięciem żołądka · rakiem trzustki · zespoleniem żołądkowo-jelitowym (np. gastroenterostomia sposobem Billrotha II) · zwężeniem przewodu trzustkowego lub przewodu żółciowego wspólnego (np. z powodu nowotworu) · zespołem Shwachmana i Diamonda.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Kreon?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Stosowanie preparatu u chorych ze zwłóknieniem torbielowatym trzustki może niekiedy być związane z wystąpieniem kolonopatii włókniejącej (zwężenie odcinka krętniczo-kątniczego oraz okrężnicy wstępującej) oraz zapalenia jelita grubego, chociaż nie potwierdzono dotychczas czy ma to bezpośredni związek ze stosowaniem pankreatyny. W razie wystąpienia jakichkolwiek nietypowych objawów lub zmiany dotychczas istniejących objawów należy skonsultować się z lekarzem; konieczna jest diagnostyka wykluczająca ewentualne uszkodzenie jelita grubego. Pankreatyna pozyskiwana jest z trzustek wieprzowych; pomimo procedur bezpieczeństwa stosowanych podczas produkcji preparatu nie można całkowicie wykluczyć ryzyka przeniesienia wirusów i wystąpienia choroby wirusowej u ludzi. Dotychczas, pomimo długiego doświadczenia w stosowaniu preparatu, nie wystąpił żaden przypadek przeniesienia choroby zakaźnej. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Kreon

Preparat ma postać kapsułek dojelitowych przeznaczonych do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i dzieci: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki spowodowana mukowiscydozą: początkowo u dzieci do 4. roku życia 1000 j. lipazy/kg masy ciała do każdego posiłku, a u dzieci po 4. roku życia 500 j. lipazy/kg masy ciała do każdego posiłku; następnie lekarz indywidualnie dostosuje dawkowanie w zależności od nasilenia choroby i zawartości tłuszczu w posiłkach, zwykle nie więcej niż 10 000 j. lipazy/kg masy ciała na dobę lub 4000 j. lipazy/g spożytego tłuszczu. Inne przyczyny zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki: lekarz indywidualnie dostosuje dawkowanie w zależności od nasilenia choroby i zawartości tłuszczu w posiłkach; zwykle 25 000–80 000 j. Ph. Eur. lipazy z każdym głównym posiłkiem (śniadanie, obiad, kolacja), a w przypadku przekąsek między posiłkami 1/2 indywidualnie wyznaczonej dawki. Sposób stosowania: Preparat należy przyjmować w trakcie posiłku lub bezpośrednio po nim. Kapsułki należy połykać w całości (bez rozgryzania, żucia) popijając odpowiednią ilością płynu, około 100 ml. Jeżeli połykanie kapsułek sprawia trudność (np. w przypadku dzieci lub osób w podeszłym wieku) można je ostrożnie otworzyć i wsypać zawartość (tzw. minimikrosfery) do miękkiego pokarmu niewymagającego żucia lub płynu, np. soku owocowego (pH < 5). Mieszanie minimikrosfer z pokarmem o pH wyższym niż 5,5 może doprowadzić do rozpuszczenia otoczki i w efekcie do wcześniejszego uwolnienia enzymów trzustkowych i utraty ich aktywności, a także do podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej. Mieszaninę zawartości kapsułki z pokarmem lub płynem należy przyjąć niezwłocznie, nie wolno jej przechowywać. Istotnym jest, aby w okresie leczenia zadbać o odpowiednie nawodnienie, zwłaszcza w okresach nasilonej utraty płynów. Niewłaściwe nawodnienie może nasilać zaparcia.

Czy można stosować Kreon w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Przed zastosowaniem preparatu w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Kreon 25 000, -40 000 może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Często: nudności, wymioty, zaparcia i wzdęcia, biegunka i bóle brzucha (w tym skutki choroby podstawowej). Niezbyt często: wysypka. Możliwe reakcje nadwrażliwości, dla których nie określono częstości ich występowania: świąd, pokrzywka, reakcje anafilaktyczne.