Lacrimal (alkohol poliwinylowy) – krople do oczu

Co to jest Lacrimal?

Preparat stosowany miejscowo do oka (do worka spojówkowego) zapewniający odpowiednie nawilżenie rogówki i spojówek.

Co zawiera i jak działa Lacrimal?

Preparat zawiera alkohol poliwinylowy, rozpuszczalny w wodzie polimer. Roztwór jest substancją wiskoelastyczną, posiada właściwości fizykochemiczne pozwalające na stosowanie go w preparatach tzw. „sztucznych łez”. Wykazuje działanie ochronne na nabłonek rogówki i spojówkę i może być stosowany w zespole suchego oka. Dobrze przylega do powierzchni rogówki, charakteryzuje się odpowiednią lepkością i elastycznością, zapewnia długotrwałe nawilżenie rogówki. W warunkach fizjologicznych, odpowiednia wilgotność powierzchni rogówki zapewniana jest przez przylegającą do powierzchni oka cienką warstwę płynu łzowego. Jeśli ilość lub skład płynu łzowego jest zaburzona występuje zjawisko wysychania rogówki i spojówek, co prowadzi do zespołu suchego oka i objawów takich jak: podrażnienie, pieczenie, suchość, uczucie piasku w oku, ból i nadwrażliwość na światło. Przyczyny zespołu suchego oka mogą obejmować zmniejszenie wytwarzania łez u osób w podeszłym wieku, pracę w klimatyzowanym pomieszczeniu lub przy komputerze, zmiany hormonalne w trakcie menopauzy, zanieczyszczenie środowiska i inne. Dodatkowo preparat przeciwdziała podrażnieniu spojówek wskutek noszenia protezy oka. Alkohol poliwinylowy stosowany miejscowo do worka spojówkowego nie przenika do krążenia ogólnego.

Kiedy stosować Lacrimal?

Preparat jest wskazany w leczeniu objawowym zespołu suchego oka, np. w przebiegu kolagenoz, zapalenia rogówki na tle niedomykalności szpary powiekowej lub pod wpływem czynników zewnętrznych (wiatr, promienie słoneczne).

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy stosować preparatu, jeżeli założone są miękkie soczewki kontaktowe.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Lacrimal?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat jest przeznaczony tylko do użytku zewnętrznego, miejscowo do worka spojówkowego. Jeżeli objawy nasilają się lub nie ustępują po 72 godzinach stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem okulistą. Przed zastosowaniem preparatu należy usunąć miękkie soczewki kontaktowe. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera jako środek konserwujący chlorek benzalkoniowy, który może odkładać się w soczewkach kontaktowych i niszczyć je (powodować zmiany zabarwienia); osoby, które używają soczewek kontaktowych powinny je usunąć przed zakropleniem oczu i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym ich założeniem; · chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienia oczu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat może powodować przemijające zaburzenia widzenia (widzenie niewyraźne) bezpośrednio po zakropleniu. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń/maszyn do momentu ustąpienia wszelkich zaburzeń widzenia i powrotu prawidłowego, ostrego widzenia.

Dawkowanie preparatu Lacrimal

Preparat ma postać kropli do oczu, do stosowania miejscowego do worka spojówkowego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Zwykle stosuje się 1–2 kropli do worka spojówkowego 4–6 razy na dobę. Po otwarciu preparat może być stosowany nie dłużej niż przez 4 tygodnie. Preparat jest jałowy do momentu pierwszego otwarcia. Nie należy dotykać końcówką kroplomierza jakiejkolwiek powierzchni, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie preparatu i prowadzić do zakażenia oczu. Po użyciu pojemnik szczelnie zamknąć. W przypadku miejscowego stosowania innych kropli okulistycznych, preparat powinien być stosowany jako ostatni, po upływie co najmniej 15 minut po podaniu poprzedniego leku.

Czy można stosować Lacrimal w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Preparat może być stosowany w okresie ciąży i w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Dotychczas nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami. W przypadku miejscowego stosowania innych kropli okulistycznych, preparat powinien być stosowany jako ostatni, po upływie co najmniej 15 minut po podaniu poprzedniego leku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Lacrimal może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Preparat jest zwykle dobrze tolerowany. Możliwe przemijające zaburzenia widzenia bezpośrednio po podaniu preparatu, łagodne, przemijające uczucie pieczenia, kłucia lub podrażnienia.