LactoControl (laktaza) – tabl. powl.

Co to jest LactoControl?

Enzym odpowiedzialny za trawienie cukru mlecznego laktozy.

Co zawiera i jak działa LactoControl?

Enzym laktaza wytwarzany jest w rąbku szczoteczkowym nabłonka jelita cienkiego. Bierze udział w hydrolizie laktozy do cukrów prostych: glukozy i galaktozy, które są lepiej przyswajalne przez organizm. Laktoza to dwucukier zawarty w mleku i jego przetworach; do strawienia laktozy niezbędna jest odpowiednia ilość enzymu trawiącego (laktazy). Niedobór laktazy wywołuje zespół objawów nazywanych nietolerancją laktozy. Jego objawami są: biegunka, nadmierne wytwarzanie gazów jelitowych, wzdęcia, kurczowe bóle brzucha. Preparat zawierający eznym laktazę przeciwdziała powstawaniu tych objawów i umożliwia osobom z jego niedoborem odpowiednie trawienie produktów mlecznych.

Kiedy stosować LactoControl?

Preparat jest wskazany do stosowania w przypadku występowania objawów nietolerancji laktozy po spożyciu mleka i jego przetworów.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując LactoControl?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Spożycie nadmiernej ilości preparatu może wywołać efekt przeczyszczający.

Dawkowanie preparatu LactoControl

Preparat ma postać kapsułek do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Zwykle 1 kapsułka przed każdym posiłkiem zawierającym mleko lub jego przetwory.

Czy można stosować LactoControl w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Nie stwierdzono interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również LactoControl może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Spożycie nadmernej ilości może wywołać efekt przeczyszczający.