Lactovaginal (lactobacillus) – kaps. dopochwowe

Co to jest Lactovaginal?

Lek w postaci kaspułek dopochwowych, przywracający równowagę mikrobiologiczną pochwy.

Kiedy stosować Lactovaginal?

Preparat jest wskazany do stosowania w celu przywrócenia i uzupełnienia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy: profilaktycznie w stanach zapalnych narządów rodnych, po leczeniu lekami przeciwbakteryjnymi, przeciwrzęsistkowymi, przeciwgrzybiczymi w przypadku występowania upławów.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Lactovaginal?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku osób z ciężkimi zaburzeniami układu immunologicznego.

Dawkowanie preparatu Lactovaginal

Preparat ma postać kapsułek do stosowania dopochwowego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Od 1 do 2 kapsułek na dobę (jedną rano, a drugą na noc) przez 1 tydzień, o ile lekarz nie zaleci innego dawkowania. W razie potrzeby, leczenie należy powtórzyć. Kapsułkę należy umieścić głęboko w pochwie zachowując zasady higieny osobistej.

Czy można stosować Lactovaginal w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Preparat można stosować w ciąży i okresie karmienia piersią, po konsultacji z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Lactovaginal może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Bardzo rzadko mogą wystąpić miejscowe działania niepożądane: swędzenie, pieczenie, zwiększona wydzielina z pochwy.