Laktomag (magnez (wodoroasparaginian magnezu)) – tabl.

Co to jest Laktomag?

Preparat zawierający składnik mineralny.

Co zawiera i jak działa Laktomag?

Substancją czynną preparatu jest wodoroasparginian magnezu. Obecność magnezu w komórkach warunkuje prawidłowy przebieg reakcji syntezy i wykorzystania przez organizm związków wysokoenergetycznych; jest on niezbędny do prawidłowej pracy około 300 enzymów, a także, wraz z wapniem, pełni kluczową rolę w procesach mineralizacji kości i skurczu mięśni. Jony magnezu są niezbędne do prawidłowej czynności skurczowej mięśnia sercowego oraz do regulacji czynności bioelektrycznej serca (zmniejszają one pobudliwość i wydłużają czas pobudzenia w układzie bodźcotwórczo-przewodzącym serca). Magnez chroni ściany naczyń krwionośnych, zapobiegając ich wapnieniu i działając przeciwskurczowo. Stabilizuje też płytki krwi, co ma istotne znaczenie w profilaktyce zakrzepowo-zatorowej. Zapotrzebowanie dorosłego człowieka na magnez wynosi 300 do 400 mg na dobę. Stężenie magnezu w organizmie regulowane jest przez patarhormon, kalcytoninę i jony wapnia (oraz prawdopodobnie również przez aldosteron). Niedobór magnezu może być spowodowany niedostatecznym wchłanianiem z przewodu pokarmowego w następstwe nieodpowiedniej diety (o dużej zawartości wapnia, fosforanów lub produktów wysokotłuszczowych). Może również wystąpić u osób uzależnionych od alkoholu, być następstwem chorób nerek lub częstych biegunek. Objawami niedoboru magnezu są: nadpobudliwość, trudności z koncentracją uwagi i zasypianiem, mała odporność na stres, zaburzenia kurczliwości mięśni; w stanach dużego niedoboru może dochodzić do napadów nerwicowych z omdleniem, zaburzeń snu, depresji, częstoskurczu, a nawet zatrzymania akcji serca.

Kiedy stosować Laktomag?

Preparat jest wskazany do stosowania w profilaktyce i leczeniu niedoborów magnezu i witaminy B6: przewlekłe zmęczenie psychiczne i fizyczne, nadpobudliwość nerwowa, sytuacje wywołujące stres, depresja, zaburzenia snu, bóle mięśni, zapobieganie miażdżycy i zawałom serca hipomagnezemia wywołana nałogowym paleniem tytoniu i spożywaniem alkoholu, długotrwałym stosowaniem leków przeczyszczających, środków antykoncepcyjnych, niektórych leków moczopędnych, oraz diurezą osmotyczną u cukrzyków w przebiegu przewlekłej hiperglikemii wspomagająco: w leczeniu chorób serca i układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, zastoinowa niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca), w leczeniu atonicznych skurczów mięśni i drętwienia kończyn, w stanach depresji nerwowej, podczas rekonwalescencji po złamaniach kości, w kompleksowym leczeniu osteoporozy.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Laktomag?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Nie należy stosować preparatu na czczo, gdyż może spowodować biegunkę. Osoby z zaburzeniami pracy serca i nerek przed zastosowaniem preparatu powinny skonsultować się z lekarzem. Należy zachować ostrożność u osób z postępującą niewydolnością nerek, ponieważ może u nich dochodzić do kumulacji magnezu w organizmie i hipermagnezemii. Informacje o dodatkowych składnikach preparatu: Preparat zawiera aspartam, który jestźródłem fenyloalaniny, osoby z fenyloketonurią nie powinny go stosować. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Laktomag

Preparat ma postać tabletek do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Profilaktycznie: Dzieci 1.–3. roku życia. 1/2 tabletki 2 razy na dobę 4.–6. roku życia. 1/2 tabletki 3 razy na dobę 7.–10. roku życia. 1 tabletka 2 razy na dobę po 10. roku życia. 1 tabletka 3 razy na dobęDorośli: 1 tabletka 3 razy na dobę Zalecana dawka uzupełniająca niedobory 5mg jonów magnezowych na kilogram masy ciała, w trzech dawkach podzielonych . Leczniczo: wg zaleceń lekarza.

Czy można stosować Laktomag w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Preparat może być stosowany przez kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią po konsultacji z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. W szczególności skonsultuj się z lekarzem, jeżeli stosujesz którykolwiek z niżej wymienionych leków, ponieważ konieczna może być zmiana dawkowania lub zaprzestanie przyjmowania określonego preparatu. Magnez zmniejsza wchłanianie teofiliny, tetracyklin, preparatów żelaza, związków fluoru i doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy warfaryny. Fosforany, duże dawki wapnia, nadmiar lipidów, fityniany, zmniejszają wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego. Leki moczopędne, cisplatyna, cykloseryna, mineralokortykosteroidy nasilają wydalanie magnezu z moczem. Aminoglikozydy, środki zwiotczające mięśnie oraz kolistyna stosowane równolegle z preparatami magnezowymi mogą spowodować porażenie mięśniowe. Na skutek alkalizacji moczu pod wpływem jonów magnezu następuje zmniejszenie nerkowego wydalania chinidyny co wiąże się z ryzykiem jej przedawkowania.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Laktomag może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Sporadycznie mogą pojawić się zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nudności, wymioty, luźne stolce lub zaczerwienienie skóry.