Lecytyna E (lecytyna + witaminy) – tabl. powl.

Co to jest Lecytyna E?

Preparat to suplement diety zawierający lecytynę.

Co zawiera i jak działa Lecytyna E?

Preparat zawiera lecytynę otrzymywaną z niemodyfikowanej genetycznie soi oraz witaminę E (1 tabletka zawiera: 150 mg lecytyny i 6,7 mg witaminy E). Lecytyna jest naturalnie występującym fosfolipidem. Stanowi źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i choliny. Lecytyna jest ważnym elementem strukturalnym błon komórkowych, bierze udział w licznych procesach metabolicznych. Jako składnik mieliny odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Witamina E jest przeciwutleniaczem i chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Przyjmowanie preparatu uzupełnia niedobory lecytyny i witaminy E w diecie.

Kiedy stosować Lecytyna E?

Preparat jest suplementem diety, który stosuje się w celu uzupełnienia diety w lecytynę i witaminę E: · w przypadku wzmożonego wysiłku umysłowego · pomocniczo przy zaburzeniach pamięci · w stanach napięcia psychicznego · pomocniczo w stanach zmęczenia i zwiększonego napięcia.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nadwrażliwość na soję jest przeciwwskazaniem do stosowania preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Lecytyna E?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Dla zdrowia ważna jest zróżnicowana dieta oraz zdrowy tryb życia. Nie należy przekraczać zalecanej dawki dziennej. Preparat zawiera cukier oraz substancję słodzącą (sorbitol). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Lecytyna E

Preparat ma postać tabletek powlekanych do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania preparatu a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i młodzież po 14. roku życia: do 4 tabletek na dobę. Dzieci 7.–13. roku życia: 1–2 tabletek na dobę. Tabletkę można połknąć popijając płynem lub rozpuścić w ustach. Zaleca się przyjmowanie tabletek po posiłku.

Czy można stosować Lecytyna E w okresie ciąży i karmienia piersią?

Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku lub suplementu diety w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego preparatu. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu przez kobiety w ciąży ani przez kobiety karmiące piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Nie ma danych dotyczących występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Nie ma danych dotyczących możliwych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem preparatu.