Lidoposterin (lidokaina) – maść doodbytnicza

Co to jest Lidoposterin?

Maść o działaniu miejscowo znieczulającym.

Co zawiera i jak działa Lidoposterin?

Substancją czynną preparatu jest lidokaina, lek miejscowo znieczulający o budowie amidowej. Lidokaina hamuje powstawanie i przewodzenie impulsów nerwowych. Działa poprzez blokowanie kanałów sodowych, specjalnych struktur w błonach komórek nerwowych. Zablokowanie przepływu jonów sodu przez błonę komórkową neuronu uniemożliwia jej depolaryzację, a zatem zapoczątkowanie i przewodzenie impulsu nerwowego. Lidokaina działa na zakończenia bólowe i nerwy czuciowe, należy do leków działających szybko i krótkotrwale. Podawana jest wyłącznie drogą pozajelitową. Po zastosowaniu na uszkodzoną skórę lub błonę śluzową lidokaina szybko się wchłania. Preparat stosowany do znieczulania miejscowego błony śluzowej lub skóry. Początek działania preparatu występuje szybko, po kilku minutach od aplikacji.

Kiedy stosować Lidoposterin?

Zmniejszenie dolegliwości bólowych okolicy odbytu u pacjentów z guzkami krwawniczymi. Wspomagająco w znieczuleniu przed badaniem rektoskopowym i po nim.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne leki miejscowo znieczulające o budowie amidowej.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Lidoposterin?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. W przypadku zakażeń grzybiczych konieczne jest równoległe stosowanie miejscowo działających preparatów przeciwgrzybiczych. Jeżeli preparat stosowany jest na uszkodzoną skórę i/lub błonę śluzową okolicy odbytu wchłanianie lidokainy do krwi może ulec znacznemu zwiększeniu. Należy wziąć po uwagę, że zwiększone stężenie lidokainy we krwi może powodować wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Informacje o dodatkowych składnikach preparatu: preparat zawiera alkohol cetylowy, który może powodować reakcje skórne, na przykład kontaktowe zapalenie skóry. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono by preparat wywierał istotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Lidoposterin

Preparat ma postać maści doodbytniczej. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Maść należy delikatnie wcierać w skórę i błonę śluzową okolicy odbytu, początkowo 2–3 razy na dobę, następnie 2 razy na dobę. Stosować rano i wieczorem po wypróżnieniu. Nałożoną maść można przykryć opatrunkiem z gazy. Dawka maksymalna wynosi 4 g maści (200 mg lidokainy) na jedno podanie. Wyciśnięty z tuby odcinek 3,5 cm odpowiada 1,6 g maści. Stosować nie dłużej niż 6 dni. Aby stosować maść doodbytniczo (w kanale odbytu) należy posługiwać się aplikatorem, dołączonym do opakowania.

Czy można stosować Lidoposterin w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie należy stosować preparatu w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz uzna to za wskazane i w jego ocenie oczekiwane korzyści przeważają nad potencjalnym ryzykiem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Lidoposterin może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Rzadko możliwe miejscowe reakcje nadwrażliwości (uczucie pieczenia, świąd).