Lignocainum Jelfa (typ U) (lidokaina) – żel

Co to jest Lignocainum Jelfa (typ U)?

Żel o działaniu miejscowo znieczulającym.

Co zawiera i jak działa Lignocainum Jelfa (typ U)?

Substancją czynną preparatu jest lidokaina, lek miejscowo znieczulający o budowie amidowej. Lidokaina hamuje powstawanie i przewodzenie impulsów nerwowych. Działa poprzez blokowanie kanałów sodowych, specjalnych struktur w błonach komórek nerwowych. Zablokowanie przepływu jonów sodu przez błonę komórkową neuronu uniemożliwia jej depolaryzację, a zatem zapoczątkowanie i przewodzenie impulsu nerwowego. Lidokaina działa na zakończenia bólowe i nerwy czuciowe, należy do leków działających szybko i krótkotrwale. Podawana jest wyłącznie drogą pozajelitową. Preparat stosowany jest do znieczulania miejscowego błony śluzowej lub skóry. Żel obok działania znieczulającego odznacza się dużą lepkością i niskim napięciem powierzchniowym, co znacznie zmniejsza współczynnik tarcia między błoną śluzową a stosowanymi narzędziami medycznymi. Początek działania preparatu występuje po 2 – 3 minutach od aplikacji i utrzymuje się przez około 30 –60 minut. Lek po podaniu miejscowym wchłania się do krążenia ogólnego, najszybciej z błon śluzowych.

Kiedy stosować Lignocainum Jelfa (typ U)?

Typ A przeznaczony jest do stosowania w anestezjologii i laryngologii: · do pokrywania rurek intubacyjnych i tracheotomijnych, sond żołądkowych, zgłębników · do powierzchniowego znieczulania błon śluzowych nosa, jamy nosowo-gardłowej przed wziernikowaniem krtani, operacją polipów przewodów nosowych, usunięciem przerosłego migdałka podniebiennego · jako wstępne znieczulenie przed intubacją osób przytomnych. Typ U przeznaczony jest do stosowania w urologii: · do znieczulenia cewki moczowej przed zabiegami (cewnikowanie pęcherza moczowego, cystoskopia, kruszenie kamieni w pęcherzu moczowym, elektrokoagulacja brodawczaka pęcherza moczowego, rozszerzenie zwężenia cewki moczowej); jałowa kaniula zakładana na tubę umożliwia podanie żelu bezpośrednio do cewki moczowej; · do pokrywania powierzchni narzędzi (cewniki, cystoskopy).

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne leki miejscowo znieczulające o budowie amidowej. Nie stosować preparatu do smarowania metalowego usztywniacza rurki dotchawiczej.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Lignocainum Jelfa (typ U)?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Należy zachować ostrożność u osób stosujących trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne lub leki z grupy inhibitorów MAO. Szczególną ostrożność należy zachować jeżeli preparat jest stosowany na uszkodzoną lub zakażoną błonę śluzową. Nie stosować preparatu do smarowania metalowego usztywniacza rurki dotchawiczej. Należy uważać, aby preparat nie dostał się do światła rurki tracheotomijnej. Aby uniknąć wystąpienia dużego stężenia lidokainy we krwi i objawów jej toksycznego działania należy stosować najmniejsze skuteczne dawki. Zachowania ostrożności wymaga stosowanie preparatu u osób z chorobami serca lub zaburzeniami czynności układu sercowo-naczyniowego. Jeżeli podejrzewasz lub zdiagnozowano u Ciebie powyższe choroby przed wykonaniem znieczulenia skonsultuj się z lekarzem. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu, które mogą powodować wystąpienie reakcji nadwrażliwości, w tym rzadko wystąpienie skurczu oskrzeli. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat może wywierać niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn. Po zakończeniu zabiegu skonsultuj się z lekarzem i zapytaj czy powinieneś powstrzymać się od prowadzenia pojazdów i wykonywania innych czynności wymagających sprawności psycho-ruchowej.

Dawkowanie preparatu Lignocainum Jelfa (typ U)

Preparat ma postać żelu. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. W pewnych szczególnych grupach pacjentów konieczna jest dodatkowa modyfikacja dawkowania. Jeżeli żel typu A stosowany jest na powierzchnię narzędzi przed wprowadzeniem do narządów wysłanych błoną śluzową należy równomiernie pokryć żelem ich powierzchnię. Anestezjologia i laryngologia: przed zabiegami żel typu A rozprowadza się na błonach śluzowych przez pędzlowanie. Urologia: 15–20 ml żelu typu U zostanie wprowadzonych z użyciem jałowej kaniuli bezpośrednio do cewki moczowej (aż do uczucia wypełnienia), po czym na 5 minut u mężczyzn zaciska się ujście cewki moczowej. Po tym czasie zdejmuje się zacisk i przystępuje do zabiegu. Po zastosowaniu kaniula i żel przestają być jałowe i nie nadają się do ponownego zastosowania. U dzieci, osób z małą masą ciała, osób osłabionych, wyniszczonych lub w podeszłym wieku lekarz dostosuje dawkowanie indywidualnie, uwzględniając masę ciała i stan chorego. Nie należy przekraczać dawki lidokainy 3 mg/kg masy ciała.

Czy można stosować Lignocainum Jelfa (typ U) w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. U kobiet w okresie ciąży preparat może być stosowany tylko wtedy, jeżeli lekarz uzna, że oczekiwane korzyści przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. Lidokaina przenika do mleka kobiety karmiącej. Przed zastosowaniem preparatu w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Lidokaina może nasilać działanie preparatów zwiotczających mięśnie. Lidokaina osłabia działanie sulfonamidów. Należy zachować ostrożność u osób stosujących trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne lub leki z grupy inhibitorów MAO.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Lignocainum Jelfa może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Po podaniu miejscowym lidokaina może powodować wystąpienie reakcji uczuleniowych oraz, po wchłonięciu, wystąpienie działań ogólnoustrojowych. Wystąpienie i nasilenie działań ogólnoustrojowych zależy od stężenia preparatu we krwi, stanu ogólnego pacjenta, wydolności wątroby, wieku, masy ciała oraz współwystępowania chorób serca i nadczynności tarczycy. Może wystąpić zmniejszenie częstotliwości rytmu serca (bradykardia), zatrzymania akcji serca, obniżenie ciśnienia tętniczego, zawroty głowy, parastezje (zaburzenia czuciowe – uczucie mrowienia, drętwienia, kłucia), senność (senność jest zwykle wczesnym objawem dużego stężenia lidokainy we krwi, np. w wyniku bardzo szybkiego wchłonięcia preparatu), pobudzenie, niepokój, dezorientacja. Niekiedy reakcje nadwrażliwości (zmiany skórne, pokrzywka, obrzęki) i reakcje anafilaktyczne.