Linola (preparat złożony) – dodatek do kąpieli leczniczej

Co to jest Linola?

Preparat dermatologiczny do stosowania jako dodatek do kąpieli leczniczej, o działaniu natłuszczającym i chroniącym skórę przed utratą wody.

Co zawiera i jak działa Linola?

Jest to preparat złożony zawierający mieszaninę substancji natłuszczających i niewielką ilość emulgatorów, zapewniających dobre rozproszenie tłuszczów w kąpieli wodnej. Wśród substancji czynnych preparatu parafina ciekła stanowi 48% a płyn Tegosoft (mieszanina lipidów) 44 %. Pozostały odsetek stanowią emulgatory oraz substancje pomocnicze. Składniki preparatu zapewniają dobre natłuszczenie skóry i tworzą na powierzchni skóry warstwę ochronną zabezpieczającą skórę przed utratą wody. W ten sposób warunkują zachowanie odpowiedniej wilgotności skóry.

Kiedy stosować Linola?

Preparat jest wskazany w leczeniu wspomagającym w chorobach skóry przebiegających z suchością i świądem, takich jak np. łuszczyca i atopowe zapalenie skóry.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu są choroby przebiegające z gorączką, gruźlica, ciężkie zaburzenia czynności serca lub układu krążenia oraz nadciśnienie tętnicze (są to przeciwwskazania do kąpieli całego ciała).

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Linola?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest do stosowania wyłącznie jako dodatek do kąpieli leczniczej. Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem. Należy zachować ostrożność, ponieważ ze względu na dużą zawartość substancji tłustych, preparat natłuszcza skórę oraz powierzchnię wanien czy kabin prysznicowych co zwiększa ryzyko poślizgnięcia się. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Linola

Preparat ma postać dodatku do kąpieli leczniczej. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Zaleca się stosowanie następujących ilości preparatu: do kąpieli całego ciała 30–40 ml, do kąpieli częściowej 2 ml, pod prysznicem 20 ml. Kąpiele z dodatkiem preparatu stosuje się zazwyczaj co 2–3 dni przez 4 tygodnie. Czas kąpieli nie powinien przekraczać 20 minut, u niemowląt i małych dzieci wystarcza zwykle kąpiel trwająca kilka minut. Preparat można stosować bez rozcieńczania na wilgotną skórę, po czym spłukać. Temperatura kąpieli nie powinna przekraczać 36 st. C (w wyższych temperaturach zmniejsza się skuteczność działania preparatu). W przypadku świądu temperatura kąpieli nie powinna przekraczać 32 st. C. Po kąpieli skórę należy delikatnie osuszyć ręcznikiem. Mocne wycieranie ręcznikiem zmniejsza skuteczność działania preparatu.

Czy można stosować Linola w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u kobiet w ciąży oraz u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Użycie mydła lub detergentów powoduje utratę skuteczności preparatu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Linola może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Może wystąpić zaczerwienienie, pieczenie, świąd skóry. Rzadko wyprysk kontaktowy lub kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywka, pęcherzyki. Bardzo rzadko mogą wystąpić reakcje alergiczne i zapalenie mieszków włosowych. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy nadwrażliwości należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.