Linomag (witamina F) – krem

Co to jest Linomag?

Preparat do stosowania miejscowego na skórę o działaniu natłuszczającym i chroniącym skórę przed utratą wody oraz wspomagającym regenerację naskórka.

Co zawiera i jak działa Linomag?

Substancją czynną preparatu jest mieszanina nienasyconych kwasów tłuszczowych zawartych w oleju lnianym, należących do grupy witamin F. Po zastosowaniu na skórę preparat natłuszcza ją i chroni przed nadmierną utratą wody. Zmniejsza suchość oraz złuszczanie naskórka. Nienasycone kwasy tłuszczowe biorą udział w metabolizmie lipidów i są niezbędne do utrzymania prawidłowego stanu skóry, wspomagają proces regeneracji. Preparat przeznaczony jest do stosowania miejscowego, na skórę.

Kiedy stosować Linomag?

Preparat jest wskazany w leczeniu wspomagającym w chorobach skóry, takich jak wyprysk, wyprzenia, odparzenia, stany nadmiernej suchości skóry, łuszczyca. Preparat w postaci maści (nie dotyczy kremu) można stosować u dzieci i niemowląt w stanach nadmiernej suchości skóry. W przypadku pozostałych wskazań przed zastosowaniem preparatu w postaci maści u dzieci lub niemowląt należy skonsultować się z lekarzem.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest wyprysk łojotokowy. Ze względu na zawartość kwasu borowego preparatu w postaci kremu nie należy stosować u dzieci i niemowląt.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Linomag?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania na skórę. Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Preparatu w postaci kremu: ­ nie stosować na uszkodzoną skórę ­ zachować ostrożność podczas długotrwałego stosowania na dużej powierzchni skóry ponieważ zawarty w preparacie kwas borowy (borny) może ulegać nadmiernemu wchłanianiu. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: -preparat, zarówno w postaci kremu jak i maści, zawiera lanolinę; substancja ta może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry) -preparat w postaci kremu zawiera kwas borowy. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie powoduje upośledzenia zdolności prowadzenia pojazdów ani obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Linomag

Preparat ma postać kremu lub maści i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Cienką warstwę preparatu rozprowadzić na chorobowo zmienionym obszarze lub grubą warstwę preparatu nałożyć na stosowanym opatrunku. Stosować 1–3 razy na dobę. Preparat w postaci maści: w leczeniu łuszczycy lub wyprysku u dzieci i niemowląt preparat może być stosowany tylko po konsultacji z lekarzem, zgodnie z jego zaleceniami. Preparat w postaci kremu: nie stosować u dzieci i niemowląt.

Czy można stosować Linomag w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u kobiet w ciąży oraz u kobiet w okresie karmienia piersią. U kobiet w okresie ciąży oraz u kobiet w okresie karmienia piersią preparat może być stosowany wyłącznie na zlecenie lekarza, gdy w jego opinii korzyść dla matki związana ze stosowaniem preparatu przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie ma danych dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami stosowanymi miejscowo.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Linomag może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Dotychczas nie stwierdzono występowania działań niepożądanych.