Lotemax 0,5% (etabonian loteprednolu) – krople do oczu, zawiesina

Co to jest Lotemax?

Preparat stosowany miejscowo do oka (do worka spojówkowego) w leczeniu stanów zapalnych, zawierający lek z grupy kortykosteroidów (loteprendol).

Co zawiera i jak działa Lotemax?

Substancją czynną preparatu jest loteprendol (a dokładnie etabonian loteprendolu), lek z grupy kortykosteroidów stosowany miejscowo w okulistyce. Po podaniu do worka spojówkowego wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne, działa przeciwświądowo i przeciwobrzękowo. Preparat zmniejsza objawy stanu zapalnego nie leczy jednak jego przyczyny. Po zastosowaniu miejscowym wchłanianie loteprendolu z worka spojówkowego do krążenia ogólnego jest znikome.

Kiedy stosować Lotemax?

Wskazania do stosowania preparatu obejmują reagujące na leczenie kortykosteroidami: · stany zapalne spojówek, rogówki oraz przedniego odcinka gałki ocznej, takie jak: alergiczne zapalenie spojówek, trądzik różowaty, punkcikowate powierzchowne zapalenie rogówki, półpasiec rogówki, zapalenie tęczówki, zapalenie ciała rzęskowego · wybrane infekcyjne zapalenia spojówek, kiedy ryzyko zastosowania kortykosteroidów jest uzasadnione · pooperacyjne stany zapalne powstałe w wyniku zabiegów chirurgicznych.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Preparat jest przeciwwskazany do stosowania, jeżeli występują: · zakażenia wirusowe rogówki i spojówki, w tym powierzchowne opryszczkowe zapalenie rogówki · grzybicze zakażenia oczu · gruźlica oczu · nieleczone ropne zakażenia oczu.

Dawkowanie preparatu Lotemax

Preparat ma postać kropli do oczu. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Stany zapalne wrażliwe na leczenie kortykosteroidami: 1–2 krople do worka spojówkowego 4 razy na dobę. Początkowo lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 1 kropli podawanej co godzinę. Jeżeli objawy nie ustąpią w ciągu 2 dni należy skonsultować się z lekarzem. Pooperacyjne stany zapalne: 1–2 krople do worka spojówkowego 4 razy na dobę przez 2 tygodnie zaczynając po 24 godzinach od operacji. Przed zastosowaniem należy silnie wstrząsnąć butelkę. Nie należy dotykać końcówką zakraplacza powierzchni oka ani powiek ani żadnej innej powierzchni, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie preparatu. Po użyciu pojemnik należy starannie zamknąć.

Czy można stosować Lotemax w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Wiadomo, że niektóre kortykosteroidy stosowane ogólnie, mogą powodować wady rozwojowe płodu. Nie należy stosować preparatu w okresie ciąży, chyba że lekarz uzna to za absolutnie konieczne. Preparat zawiera lek z grupy kortykosteroidów; przed zastosowaniem preparatu w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem. Jeżeli lekarz uzna stosowania preparatu za wskazane należy zachować szczególną ostrożność.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie ma danych dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami. W przypadku miejscowego stosowania innych kropli okulistycznych, należy zachować zalecany odstęp czasowy pomiędzy podaniami leków.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Lotemax 0,5% może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić miejscowe działania niepożądane, dotyczące oka/oczu, takie jak: zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, jaskra z uszkodzeniem nerwu wzrokowego, upośledzenie ostrości wzroku, ograniczenie pola widzenia, zaćma podtorebkowa tylna, zmiany grubości rogówki (w przypadku zmniejszonej grubości rogówki może wystąpić perforacja), łzawienie, pieczenie, podrażnienie, obrzęk spojówek, świąd, zaczerwienienie spojówek oraz chwilowe zaburzenia widzenia, wydzielina w worku spojówkowym, zespół suchego oka, uczucie obecności ciała obcego w oku, zapalenie spojówek, zmiany w rogówce, rumień powiek, zapalenie spojówki i rogówki, zapalenie błony naczyniowej i tarczy nerwu wzrokowego. Loteprendol stosowany miejscowo może opóźniać proces gojenia i sprzyjać występowaniu wtórnych zakażeń. Może wystąpić ból głowy, zapalenie błony śluzowej nosa i/lub gardła.