Loxon 5% (minoksydyl) – płyn do stos. na skórę głowy

Co to jest Loxon?

Preparat do stosowania zewnętrznego na skórę głowy.

Co zawiera i jak działa Loxon?

Substancją czynną preparatu jest minoksydyl. Pobudza on porost włosów w łysieniu typu androgenowego u kobiet i u mężczyzn. Odwraca lub hamuje miniaturyzację mieszków włosowych, działa silnie pobudzająco na namnażanie się komórek mieszków w fazie wzrostu. Zahamowanie wypadania włosów stwierdzono w drugim miesiącu stosowania, porost włosów rozpoczyna się przeważnie po 4 miesiącach leczenia. Maksymalny efekt uzyskuje się po około 12 miesiącach systematycznego stosowania, a wyniki leczenia w znacznym są uzależnione od systematycznego stosowania produktu i indywidualnych cech pacjenta.

Kiedy stosować Loxon?

Preparat jest wskazany do stosowania w przypadku łysienia typu androgenowego u kobiet i mężczyzn.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest także nadciśnienie tętnicze.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Loxon?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Należy unikać wdychania preparatu. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania na skórę głowy; nie należy go stosować na uszkodzoną skórę (stan zapalny, łuszczyca) oraz na ogoloną skórę głowy. Nie należy równolegle stosować innych preparatów o działaniu miejscowym (np. kortykosteroidy, tretynoina, ditranol oraz wazelina), ponieważ mogą one zmieniać właściwości ochronne warstwy rogowej naskórka, co prowadzić może do zwiększonego wchłaniania minoksydylu do krwi i jego działania ogólnego. Należy przerwać stosowanie preparatu w przypadku wystąpienia: niedociśnienia tętniczego, bólu w klatce piersiowej, przyspieszonej akcji serca, omdleń, zawrotów głowy, obrzęku kończyn. W przypadku trwałego zaczerwienienia skóry głowy lub podrażnienia, należy przerwać stosowanie preparatu i skontaktować się z lekarzem. Osoby z chorobami układu krążenia lub zaburzeniami rytmu serca przed rozpoczęciem leczenia powinny zasięgnąć porady lekarza. Na początku leczenia (zwykle około 2-6 tygodnia stosowania) może wystąpić wzmożona utrata włosów. Jeśli utrzymuje się ona powyżej 2 tygodni, należy przerwać stosowanie preparatu i skontaktować się z lekarzem. Informacje o dodatkowych składnikach preparatu: preparat zawiera alkohol, który może działać drażniąco na błony śluzowe oraz oczy; w przypadku przedostania się preparatu do oka – należy dokładnie przemyć je wodą.

Dawkowanie preparatu Loxon

Preparat ma postać płynu do stosowania na skórę głowy. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. 1 ml roztworu należy rozprowadzić w miejscu łysienia i wmasować w skórę (najczęściej szczyt głowy i zakola czołowe) 2 razy na dobę. Nie należy przekraczać dawki 2 ml/dobę. Przed użyciem przekręcić aplikator do góry o 90° a następnie nacisnąć dozownik w celu naniesienia preparatu na skórę głowy. Leczenie należy przerwać, jeśli poprawa nie nastąpi po 1 roku stosowania. Preparat Loxon 5% nie jest przeznaczony dla osób w wieku poniżej 18 lat oraz powyżej 65 lat. Uwaga: po nałożeniu płynu na skórę głowy dokładnie umyć ręce.

Czy można stosować Loxon w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Preparatu nie należy stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Nie stwierdzono interakcji preparatu z innymi lekami; nie należy równolegle stosować innych preparatów o działaniu miejscowym (np. kortykosteroidy, tretynoina, ditranol oraz wazelina), ponieważ mogą one zmieniać właściwości ochronne warstwy rogowej naskórka, co prowadzić może do zwiększonego wchłaniania minoksydylu do krwi i jego działania ogólnego.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Loxon może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Rzadko mogą wystąpić reakcje skórne, takie jak podrażnienie skóry i świąd, nadmierne owłosienie (w tym pojawienie się zarostu na twarzy kobiet), miejscowy rumień, wysuszenie/łuszczenie się skóry głowy oraz zwiększenie liczby traconych włosów, niedociśnienie.