Maalox (glin (wodorotlenek glinu) + magnez (wodorotlenek magnezu)) – tabl.

Co to jest Maalox?

Lek zobojętniający sok żołądkowy.

Co zawiera i jak działa Maalox?

Preparat zawiera 2 substancje czynne: wodorotlenek glinu oraz wodorotlenek magnezu. Substancje te reagują z kwasem solnym zawartym w soku żołądkowym czego skutkiem jest zobojętnienie odczynu soku żołądkowego (zwiększa się pH soku żołądkowego). Ogranicza to uszkadzający wpływ soku żołądkowego na błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy.

Kiedy stosować Maalox?

Preparat jest wskazany w leczeniu następujących stanów chorobowych: · nieżyt żołądka · refluks żołądkowo-przełykowy w przepuklinie rozworu przełykowego przepony · zgaga, niestrawność · pomocniczo w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie możesz także stosować preparatu jeżeli występuje u Ciebie ciężka niewydolność nerek.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Maalox?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Dlatego przed zastosowaniem preparatu powinieneś skonsultować się z lekarzem jeżeli podejrzewasz lub zdiagnozowano u Ciebie zaburzenia czynności nerek. Należy zachować szczególną ostrożność u osób: · z niewydolnością nerek (może wystąpić kumulacja jonów magnezu i glinu) · u osób poddawanych hemodializie (może wystąpić kumulacja jonów magnezu i glinu a długotrwałe stosowanie preparatu może spowodować lub nasilić proces rozmiękania kości tzw. osteomalację oraz zwiększyć ryzyko wystąpienia encefalopatii) · u dzieci poniżej 6. roku życia (zwłaszcza odwodnionych lub z niewydolnością nerek) · u chorych na cukrzycę. W razie utrzymywania się objawów dłużej niż 7 dni należy skonsultować się z lekarzem. Długotrwałe przyjmowanie dużych dawek preparatu może doprowadzić do hipofosfatemii (zmniejszonego stężenia fosforanów). Preparat może spowodować niewydolność nerek wskutek odkładania się fosforanu magnezowo–amonowego. Nie należy stosować preparatu długotrwale. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ –preparat zawiera sorbitol; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy nie powinny stosować preparatu ­ –preparat w postaci zawiesiny zawiera parahydroksybenzoesan metylu oraz parahydroksybenzoesan propylu i dlatego może powodować reakcje alergiczne (wyjątkowo skurcz oskrzeli). ­ –1 tabletka zawiera 150 mg sacharozy; zachować ostrożność u chorych na cukrzycę ­ –preparat (tabletki) zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy nie powinny stosować preparatu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Maalox

Preparat ma postać tabletek lub zawiesiny. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Tabletki należy żuć/ssać. Zawiesinę przed użyciem wstrząsnąć. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Zwykle 1–2 tabletki po posiłku lub 10 ml (1 łyżka stołowa zawiesiny) lub 1 saszetka około 1,5 godziny po posiłku lub w razie bólu. Nie należy przyjmować więcej niż 140 ml (14 łyżek stołowych) zawiesiny na dobę.

Czy można stosować Maalox w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Maalox może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić: zaparcia i biegunki, nudności, wymioty, jasne zabarwienie kału. Długotrwałe stosowanie preparatu w dużych dawkach może doprowadzić do wystąpienia niewydolności nerek, zachwiania równowagi elektrolitowej oraz zwiększenia stężenia magnezu.