Magnokal (magnez (asparaginian magnezu) + potas (asparaginian potasu)) – tabl.

Co to jest Magnokal?

Preparat zawierający dwa składniki mineralne.

Co zawiera i jak działa Magnokal?

Substancjami czynnymi preparatu są wodoroasparginian magnezu i wodoroasparginian potasu. Kwas asparaginowy bierze udział w metabolizmie komórek tkanki nerwowej, pełni rolę neuroprzekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym oraz wpływa pobudzająco na aktywność organizmu. Potas jest głównym jonem wewnątrzkomórkowym wpływającym na utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej, biorącym udział w przewodzeniu nerwowo-mięśniowym oraz przemianach metabolicznych. Magnez odgrywa istotną rolę w procesie skurczu mięśnia sercowego, jest stabilizatorem płytek krwi i fibrynogenu, wpływa na stan pobudliwości nerwowo-mięśniowej, jest aktywatorem licznych przemian enzymatycznych.

Kiedy stosować Magnokal?

Preparat jest wskazany do stosowania w następujących przypadkach: · wspomagająco w chorobach układu krążenia i mięśnia sercowego (w niemiarowości i nadpobudliwości serca – szczególnie na tle niedoborów magnezu i potasu oraz w rekonwalescencji pozawałowej) · profilaktycznie i leczniczo w stanach niedoboru magnezu i potasu · okresy rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych oraz po przebytych chorobach zakaźnych · zatrucie glikozydami nasercowymi · uzupełniająco w czasie stosowania leków moczopędnych.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Magnokal?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparatu nie należy stosować w przypadku ostrego odwodnienia lub rozległego zniszczenia tkanek (np. oparzenia dużych powierzchni ciała). Nie należy go podawać z innymi lekami zawierającymi potas ani podczas antybiotykoterapii. Przy długotrwałym stosowaniu, w razie ciężkiej biegunki oraz u pacjentów leczonych glikozydami nasercowymi należy kontrolować stężenie potasu i magnezu we krwi oraz czynność nerek, a także przeprowadzić kontrolne badanie EKG. Ostrożnie stosować w przypadku choroby wrzodowej żołądka, oraz niewydolności nerek; zaleca się modyfikację dawkowania po konsultacji z lekarzem. Preparat nie zawiera cukru.

Dawkowanie preparatu Magnokal

Preparat ma postać tabletek do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Zwykle stosuje się 2–6 tabletek na dobę w 2 dawkach podzielonych. Preparat należy stosować po posiłku.

Czy można stosować Magnokal w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Przed zastosowaniem preparatu w ciąży lub w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. W szczególności skonsultuj się z lekarzem, jeżeli stosujesz którykolwiek z niżej wymienionych leków, ponieważ konieczna może być zmiana dawkowania lub zaprzestanie przyjmowania określonego preparatu. Stosowanie preparatów zawierających magnez osłabia wchłanianie antybiotyków z grupy tetracyklin i nitrofurantoiny; zaleca się zachowanie 2–godzinnej przerwy pomiędzy podaniem magnezu i powyższych leków. Stosowanie doustnych leków przeciwcukrzycowych pochodnych sulfonylomocznika może spowodować nasilony spadek stężenia glukozy (cukru) we krwi. Glikozydy naparstnicy w połączeniu z potasem mogą prowadzić do zburzeń rytmu serca. Leki moczopędne oszczędzające potas oraz inhibitory konwertazy angiotensyny (np. peryndopryl, enalapryl), a także leki przeciwzapalne i przeciwbólowe (np. indometacyna) mogą spowodować zwiększenie stężenia potasu we krwi (hiperkaliemię). Pokarm nie wpływa na stopień wchłaniania preparatu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Magnokal może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić: zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego (zwłaszcza przy stosowaniu dużych dawek), nudności i biegunka, zaczerwienienie skóry, bezsenność, osłabienie mięśniowe.