Mecortolon N (neomycyna + prednizolon) – krem

Co to jest Mecortolon N?

Preparat złożony, zawierający lek przeciwinfekcyjny (neomycynę) oraz lek z grupy kortykosteroidów (prednizolon). Stosowany miejscowo w leczeniu stanów zapalnych skóry powikłanych zakażeniem bakteryjnym.

Co zawiera i jak działa Mecortolon N?

Jest to preparat złożony zawierający 2 substancje czynne: neomycynę o działaniu przeciwbakteryjnym oraz prednizolon o działaniu przeciwzapalnym. Neomycyna jest antybiotykiem z grupy aminoglikozydów o szerokim spektrum działania. Mechanizm jej działania, wspólny dla całej grupy antybiotyków aminoglikozydowych, polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Ze względu na swoją toksyczność stosowana jest głównie miejscowo. Prednizolon jest lekiem o słabym działaniu z grupy kortykosteroidów. Wykazuje słabe działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne. Po podaniu miejscowym neomycyna i prednizolon w niewielkim stopniu przenikają do krążenia, lecz nie można wykluczyć wystąpienia ich działań ogólnoustrojowych (zwłaszcza po długotrwałym stosowaniu i/lub na dużej lub uszkodzonej powierzchni skóry).

Kiedy stosować Mecortolon N?

Preparat jest wskazany w miejscowym leczeniu sączących stanów zapalnych skóry o różnej etiologii (zwłaszcza alergicznej o średnim nasileniu), reagujących na glikokortykosteroidy, powikłanych wtórnym zakażeniem wywołanym przez bakterie wrażliwe na neomycynę: łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry (AZS), liszaj pokrzywkowy, wyprysk kontaktowy alergiczny, liszaj płaski.

Dawkowanie preparatu Mecortolon N

Preparat ma postać kremu i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Cienką warstwę kremu nakładać na chorobowo zmieniony obszar skóry 2–3 razy na dobę. Nie stosować pod opatrunkiem okluzyjnym. Nie stosować dłużej niż 2 tygodnie, na skórę twarzy nie stosować dłużej niż 7 dni. W ciągu tygodnia można zużyć nie więcej niż 10 g (1 tuba) kremu. U dzieci po 2. roku życia nie wolno stosować preparatu na skórę twarzy. Stosować ostrożnie, na niewielkiej powierzchni skóry. Nie stosować u dzieci przed ukończeniem 2. roku życia.

Czy można stosować Mecortolon N w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane w 1 trymestrze ciąży. W późniejszym okresie ciąży stosowanie preparatu jest dopuszczone jedynie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne, i w jego ocenie korzyści dla matki przeważają nad ryzykiem dla płodu. Tylko lekarz może ocenić stosunek korzyści do ryzyka w Twoim przypadku. W okresie stosowania preparatu nie należy karmić piersią z powodu ryzyka przenikania substancji czynnych do mleka matki.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Preparat jest stosowany miejscowo. Nie stwierdzono występowania interakcji z innymi lekami. W okresie stosowania kortykosteroidów nie należy szczepić się przeciwko ospie, ani przyjmować innych szczepionek. Istnieje ryzyko braku odpowiedzi immunologicznej (braku produkcji odpowiednich przeciwciał), zwłaszcza jeżeli preparat stosowany jest na dużej powierzchni skóry lub przewlekle. Nie należy stosować preparatu równolegle z lekami działającymi ototoksycznie lub nefrotoksycznie (takimi jak np. furosemid, kolistyna, kwas etakrynowy) ponieważ może to nasilać toksyczne działania neomycyny (ryzyko uszkodzenia słuchu).

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Mecortolon N może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić objawy miejscowe: pieczenie, podrażnienie, zaczerwienienie, świąd, nadmierne wysuszenie, zmiany zanikowe skóry, zapalenie skóry wokół ust, maceracja skóry, plamica lub trądzik związane ze stosowaniem steroidów, rozszerzenie powierzchniowych naczyń krwionośnych (teleangiektazje), rozstępy, wysypka, odbarwienie skóry, wtórne zakażenia. Długotrwałe stosowanie preparatu, stosowanie na dużej powierzchni skóry, pod opatrunkiem okluzyjnym, w fałdach skórnych lub stosowanie u dzieci może powodować wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów (w tym zahamowanie czynności nadnerczy, objawy zespołu Cushinga, hiperglikemia, obrzęki, nadciśnienie, osłabienie odporności). U dzieci mogą dodatkowo wystąpić zaburzenia wzrostu i rozwoju. Rolę opatrunku okluzyjnego u dzieci może spełniać pielucha. Neomycyna zawarta w preparacie może powodować reakcje alergiczne oraz w przypadku stosowania na dużej powierzchni skóry wykazywać działanie ototoksyczne (ryzyko uszkodzenia słuchu) i nefrotoksyczne (ryzyko uszkodzenia nerek).