Mentholaxin (parafina ciekła) – płyn doustny

Co to jest Mentholaxin?

Preparat o działaniu przeczyszczającym, zmiękczający masy kałowe.

Co zawiera i jak działa Mentholaxin?

Preparat zawiera parafinę ciekłą oraz olejek mięty pieprzowej. Parafina ciekła powleka wewnętrzną ścianę jelita warstwą ochronną i rozmiękcza masy kałowe co w efekcie ułatwia wypróżnienie. Po podaniu doustnym parafina ciekła nie jest trawiona ani wchłaniana. Nie działa drażniąco na błonę śluzową jelita. Mentol zawarty w olejku z mięty pieprzowej ma działanie żółciopędne, zmniejszające napięcie mięśni gładkich jelit oraz słabo znieczulające. Mentol dobrze wchłania się z jelita cienkiego.

Kiedy stosować Mentholaxin?

Preparat jest wskazany w zaparciach jako środek przeczyszczający.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować jeżeli występuje: · ból brzucha o nieustalonej przyczynie · ostre stany zapalne w obrębie przewodu pokarmowego (np. zapalenie wyrostka robaczkowego).

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Mentholaxin?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Jeżeli po kilku dniach stosowania preparatu objawy zaparcia nie ustąpią lub nasilą się należy skonsultować się z lekarzem. Preparat należy stosować ostrożnie u dzieci, osób w podeszłym wieku, osób z przewlekłym stanem zapalnym w obrębie jamy brzusznej i miednicy mniejszej. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Mentholaxin

Preparat ma postać płynu do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Stosuje się 15–45 ml (1–3 łyżki stołowe) na dobę, przyjmowane na noc lub rano, na czczo. Efekt działania występuje po kilku godzinach od zastosowania. Stosować doraźnie. Jeżeli po kilku dniach stosowania preparatu nie nastąpi poprawa należy skonsultować się z lekarzem.

Czy można stosować Mentholaxin w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Przed zastosowaniem preparatu w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Parafina ciekła może zmniejszać wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A, D, E i K. Witaminy te mogą rozpuszczać się w parafinie i być wraz z nią wydalane z organizmu. Parafina ciekła może zmniejszać wchłanianie innych leków przyjmowanych doustnie; należy zachować kilku godzinny odstęp pomiędzy przyjęciem preparatu i przyjęciem innych leków doustnych.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Mentholaxin może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. W przypadku stosowania długotrwałego mogą wystąpić zmiany zapalne w węzłach chłonnych, wtórne zaparcia, niedobór witamin A, D, E i K oraz zaburzenia stężenia jonów. Jeżeli wystąpią działania niepożądane należy skonsultować się z lekarzem.