Menthosept (cetylpirydyna (chlorek cetylpirydyny)) – tabl. do ssania

Co to jest Menthosept?

Preparat o działaniu odkażającym stosowany w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.

Co zawiera i jak działa Menthosept?

Substancja czynną preparatu jest cetylpirydyna. Cetylpirydyna to substancja odkażająca z grupy czwartorzędowych związków amoniowych, działająca przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Stosowana jest w miejscowym leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł i gardła.

Kiedy stosować Menthosept?

Preparat wskazany jest w przebiegu zapalenia bakteryjnego i grzybiczego do odkażania jamy ustnej, dziąseł i gardła. W stomatologii, do odkażania jamy ustnej w przypadku ograniczonej możliwości jej pielęgnacji.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować preparatu u dzieci do 6. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Menthosept?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Jeżeli objawy nasilą się oraz jeżeli wystąpi wysoka gorączka, nudności, wymioty lub bóle głowy należy skonsultować się z lekarzem. Jeżeli objawy nie ustąpią po 3 dniach stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem. W razie wystąpienia reakcji nadwrażliwości należy skonsultować się z lekarzem. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ preparat zawiera sorbitol; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy nie powinny stosować tego preparatu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Menthosept

Preparat ma postać tabletek do ssania. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i młodzież po 12. roku życia: ssać 1 tabletkę co 1–2 godziny, nie więcej niż 8 tabletek na dobę (profilaktycznie 2–3 tabletki na dobę). Dzieci po 6. roku życia: ssać 1 tabletkę co 2–3 godziny, nie więcej niż 6 tabletek na dobę (profilaktycznie 1–2 tabletki na dobę). Nie należy stosować preparatu u dzieci do 6. roku życia.

Czy można stosować Menthosept w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży oraz u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Najskuteczniejsze działanie preparatu występuje w środowisku słabo zasadowym, natomiast w środowisku silnie kwaśnym skuteczność działania preparatu zostaje zahamowana. Należy unikać stosowania preparatu bezpośrednio przed lub po przyjęciu leków w postaci roztworów zawierających kwas acetylosalicylowy, ponieważ działanie może ulec osłabieniu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Menthosept może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Rzadko mogą wystąpić nudności, wymioty, przemijające zaburzenia smaku, podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej, reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd, obrzęki). W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości należy niezwłocznie przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.