Merz Spezial (składniki mineralne + witaminy) – draż.

Co to jest Merz Spezial?

Preparat zawierający witaminy i minerały.

Co zawiera i jak działa Merz Spezial?

Preparat zawiera witaminy i minerały korzystnie wpływające na kondycję włosów, paznokci i skóry.

Kiedy stosować Merz Spezial?

Preparat jest wskazany do stosowania w następujących przypadkach: choroby skóry o różnej etiologii nadmierne wypadanie i łamliwość włosów łamliwość paznokci trądzik okres dojrzewania stany niedoboru i zwiększonego zapotrzebowania na witaminy i żelazo.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu są również: hiperwitaminoza A, zaburzenia metabolizmu żelaza.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Merz Spezial?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Osoby z rzadkimi zaburzeniami metabolizmu niektórych cukrów nie powinny stosować preparatu.

Dawkowanie preparatu Merz Spezial

Preparat ma postać tabletek do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Zwykle 1 tabletka 2 razy na dobę.

Czy można stosować Merz Spezial w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Przed zastosowaniem preparatu w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. W szczególności skonsultuj się z lekarzem, jeżeli stosujesz którykolwiek z niżej wymienionych leków, ponieważ konieczna może być zmiana dawkowania lub zaprzestanie przyjmowania określonego preparatu. Witamina B6 zmniejsza skuteczność preparatów lewodopy bez inhibitora obwodowej dekarboksylazy w leczeniu parkinsonizmu. Cykloseryna, penicylamina, hydralazyna, izoniazyd tworzą nieaktywne połączenia z wit B6 i zmniejszają jej stężenia w organizmie. Izoniazyd wypiera nikotynamid z aktywnych metabolicznie połączeń. Probenecyd zmniejsza wydalanie witaminy B2. Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne oraz pochodne fenotiazyny mogą zmniejszać skuteczność działania wit. B2. Leki zobojętniające sok żołądkowy nie powinny być stosowane równocześnie z wit. C. Kwas acetylosalicylowy blokuje pobieranie wit. C przez płytki krwi i zmniejsza jej stężenie we krwi. Cholestyramina, kolestypol i oleje mineralne mogą zmniejszać wchłanianie witaminy A, E i D3.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Apap może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Możliwe jest wystąpienie reakcji nadwrażliwości.