Micetal (flutrimazol) – krem

Co to jest Micetal?

Lek przeciwgrzybiczy z grupy pochodnych imidazolu do stosowania miejscowego.

Co zawiera i jak działa Micetal?

Substancją czynną preparatu jest flutrimazol, pochodna imidazolu o działaniu przeciwgrzybiczym. Skuteczny wobec wielu gatunków dermatofitów, drożdżaków i pleśni. Działanie flutrimazolu prowadzi do zahamowania syntezy ergosterolu, niezbędnego składnika błony komórkowej grzybów. Błona komórkowa ulega uszkodzeniu, czego konsekwencją jest śmierć komórki grzyba. Po podaniu miejscowym na skórę jest wchłaniany w minimalnym stopniu. Dobrze przenika do wszystkich warstw naskórka, natomiast dalsza jego penetracja jest niemożliwa ze względu na nieprzepuszczalność warstwy podstawnej, najgłębszej warstwy naskórka.

Kiedy stosować Micetal?

Preparat jest wskazany w miejscowym leczeniu grzybic powierzchniowych skóry, takich jak: · grzybica stóp, kończyn, pachwin, tułowia, twarzy i brody wywołana przez dermatofity · drożdżyca skóry · łupież pstry.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne leki z grupy pochodnych imidazolu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Micetal?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania miejscowego na skórę. Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Jeżeli wystąpi podrażnienie skóry lub wystąpią objawy nadwrażliwości należy zaprzestać stosowania preparatu i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem. Ze względu na brak doświadczenia klinicznego nie należy stosować preparatu u dzieci do 10. roku życia. Preparatu w postaci aerozolu nie należy stosować w pobliżu otwartych źródeł ognia. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat w postaci kremu zawiera alkohol cetostearylowy, który może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Micetal

Preparat ma postać kremu lub roztworu w aerozolu i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Obszar zmieniony chorobowo należy umyć i osuszyć przed zastosowaniem preparatu. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i dzieci po 10. roku życia: Preparat w postaci kremu: na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry oraz wokół niej (obszar sąsiadujący ze zmianą) nałożyć cienką warstwę kremu i delikatnie wetrzeć. Stosować 1 raz na dobę, najlepiej wieczorem. Jeżeli preparat nakładany jest na wyprzenia nie należy pozostawiać nadmiaru kremu na skórze, aby nie wystąpiła maceracja skóry. Preparat w postaci aerozolu: na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry rozpylić preparat pokrywając dokładnie cały zmieniony obszar oraz skórę wokół zmiany. W łupieżu pstrym nanosić na cały tułów. Stosować 1 raz na dobę, najlepiej wieczorem. Czas trwania leczenia zależy od nasilenia zakażenia i jego lokalizacji. Poprawa i zmniejszenie świądu występuje zwykle już po kilku dniach stosowania preparatu. Leczenie trwa 4 tygodnie w grzybicy stóp i grzybicy międzypalcowej, 2–3 tygodni w grzybicy tułowia, 1–2 tygodni w łupieżu pstrym, 2–4 tygodni w powierzchniowych kandydozach skórnych. Jeżeli po 4 tygodniach leczenia nie nastąpi wyraźna poprawa należy skonsultować się z lekarzem. W celu uniknięcia ponownego zakażenia należy przestrzegać zasady higieny osobistej. Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u dzieci do 10. roku życia i nie należy go stosować w tej grupie wiekowej.

Czy można stosować Micetal w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę powinnaś skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Stosowanie preparatu w I trymestrze ciąży jest dopuszczone jedynie na zlecenie lekarza, w sytuacji, gdy lekarz uzna to za konieczne, i w jego ocenie oczekiwane korzyści dla matki przeważają nad możliwym ryzykiem dla płodu. Nie stwierdzono, czy flutrimazol, przenika do mleka kobiety karmiącej. Z tego względu, u kobiet karmiących piersią preparat może być stosowany tylko na zlecenie lekarza, z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Interakcje preparatu z innymi lekami nie są znane.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Micetal może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Może wystąpić miejscowe podrażnienie skóry, pieczenie, zaczerwienienie, świąd.