Micetal (flutrimazol) – żel

Co to jest Micetal?

Lek przeciwgrzybiczy z grupy pochodnych imidazolu do stosowania miejscowego.

Co zawiera i jak działa Micetal?

Substancją czynną preparatu jest flutrimazol, pochodna imidazolu o działaniu przeciwgrzybiczym. Skuteczny wobec wielu gatunków dermatofitów, drożdżaków i pleśni. Działanie flutrimazolu prowadzi do zahamowania syntezy ergosterolu, niezbędnego składnika błony komórkowej grzybów. Błona komórkowa ulega uszkodzeniu, czego konsekwencją jest śmierć komórki grzyba. Po podaniu miejscowym na skórę jest wchłaniany w minimalnym stopniu. Dobrze przenika do wszystkich warstw naskórka, natomiast dalsza jego penetracja jest niemożliwa ze względu na nieprzepuszczalność warstwy podstawnej, najgłębszej warstwy naskórka.

Kiedy stosować Micetal?

Preparat jest wskazany w miejscowym leczeniu łupieżu owłosionej skóry głowy i łojotokowego zapalenia skóry.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne leki z grupy pochodnych imidazolu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Micetal?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania miejscowego na skórę. Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Jeżeli wystąpi podrażnienie skóry lub wystąpią objawy nadwrażliwości należy zaprzestać stosowania preparatu i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem. Ze względu na brak doświadczenia klinicznego nie należy stosować preparatu u dzieci do 10. roku życia. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Micetal

Preparat ma postać żelu i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i dzieci po 10. roku życia: Delikatnie wmasować preparat w owłosioną skórę głowy, pozostawić przez 3–4 minut i spłukać dużą ilością wody. Stosować 3 razy na tydzień przez 4 tygodnie. Jeżeli po 4 tygodniach leczenia nie nastąpi wyraźna poprawa należy skonsultować się z lekarzem. Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u dzieci do 10. roku życia i nie należy go stosować w tej grupie wiekowej.

Czy można stosować Micetal w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę powinnaś skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Stosowanie preparatu w I trymestrze ciąży jest dopuszczone jedynie na zlecenie lekarza, w sytuacji, gdy lekarz uzna to za konieczne, i w jego ocenie oczekiwane korzyści dla matki przeważają nad możliwym ryzykiem dla płodu. Nie stwierdzono, czy flutrimazol, przenika do mleka kobiety karmiącej. Z tego względu, u kobiet karmiących piersią preparat może być stosowany tylko na zlecenie lekarza, z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Interakcje preparatu z innymi lekami nie są znane.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Micetal może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Może wystąpić miejscowe podrażnienie skóry lub świąd.