Mucosit (preparat ziołowy) – żel do stosowania w jamie ustnej

Co to jest Mucosit?

Żel do stosowania miejscowego w jamie ustnej o działaniu odkażającym, przeciwzapalnym, ściągającym i miejscowo znieczulającym.

Co zawiera i jak działa Mucosit?

Jest to złożony preparat ziołowy zawierający wyciąg gęsty z koszyczków rumianku, kwiatów nagietka, liści podbiału, kory dębu, liści szałwii, ziela tymianku oraz olejek miętowy, olejek rumiankowy i alantoinę. Substancje te mają działanie odkażające (przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze), ściągające oraz przeciwzapalne. Alantoina wspomaga leczenie ran, ma działanie ochronne. Preparat przyspiesza proces ziarninowania i gojenia ran. Zawarta w preparacie lidokaina ma działanie miejscowo znieczulające. Preparat stosowany jest w miejscowym leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej oraz chorób przyzębia.

Kiedy stosować Mucosit?

Preparat jest stosowany miejscowo na błonę śluzową jamy ustnej w leczeniu wspomagającym chorób przyzębia oraz stanach zapalnych jamy ustnej (np. odleżyny po protezach zębowych). Na zlecenie lekarza stomatologa preparat może być stosowany w stanach po zabiegach chirurgicznych w obrębie przyzębia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Mucosit?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo w jamie ustnej. Nie należy połykać preparatu. Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem. Jeżeli po kilku dniach stosowania preparatu objawy nasilają się lub nie ustępują należy skonsultować się z lekarzem. W okresie stosowania preparatu oraz po zakończeniu leczenia konieczne jest przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej, tzn. regularne szczotkowanie zębów. Należy też regularnie kontrolować stan jamy ustnej u stomatologa. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera parahydroksybenzoesan etylu i może powodować reakcje alergiczne (w tym typu późnego); · preparat zawiera bronopol oraz benzoesan sodu, które mogą powodować miejscowe podrażnienia. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu, stosowanego zgodnie z zaleceniami, na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Mucosit

Preparat ma postać żelu do stosowania zewnętrznego, miejscowo w jamie ustnej. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i młodzież po 12. roku życia: bezpośrednio po wyszczotkowaniu zębów 1–2 cm żelu wcierać w dziąsła przez 3 minuty za pomocą opuszka palca lub miękkiej szczoteczki czy patyczków higienicznych; stosować 2–3 razy na dobę. Jeżeli żel nakładany jest opuszkiem palca należy umyć ręce przed i po zastosowaniu preparatu. Nie stosować u dzieci.

Czy można stosować Mucosit w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u kobiet w ciąży oraz u kobiet w okresie karmienia piersią nie stosować preparatu w tych okresach.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stosować równolegle innych leków miejscowo znieczulających. Nie zaleca się równoległego stosowania warfaryny ani innych leków przeciwzakrzepowych.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Mucosit może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić przemijające zaburzenia smaku, drętwienie języka, miejscowe podrażnienia oraz reakcje nadwrażliwości, które mogą mieć łagodny lub ciężki przebieg, w tym rzadko możliwe wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego, stanowiącego zagrożenia życia. Jeżeli wystąpi ból lub zawroty głowy należy zaprzestać stosowania preparatu (objawy te mogą świadczyć o nadwrażliwości).