Mucosolvan (ambroksol) – pastylki miękkie

Co to jest Mucosolvan?

Lek mukolityczny, rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych i ułatwia jej usuwanie.

Co zawiera i jak działa Mucosolvan?

Substancją czynną preparatu jest ambroksol. Ambroksol zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość i poprawia czynność rzęsek nabłonka oddechowego, a w ten sposób rozrzedza zalęgającą wydzielinę i poprawia jej transport. W ten sposób wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych, ułatwia odkrztuszanie, nie zaburza naturalnego odruchu kaszlowego.

Kiedy stosować Mucosolvan?

Preparat jest wskazany w ostrych i przewlekłych chorobach płuc i oskrzeli przebiegających z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny zalęgającej w drogach oddechowych.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Osoby z dziedziczną, rzadko występującą nietolerancją fruktozy nie powinny stosować preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Mucosolvan?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Dlatego przed zastosowaniem preparatu powinieneś skonsultować się z lekarzem jeżeli stwierdzono u Ciebie osłabiony odruch kaszlowy lub zaburzenia oczyszczania rzęskowego. Sporadycznie, stosowanie preparatu może być związane z wystąpieniem ciężkich zmian skórnych: zespołu Stevensa i Johnsona, rumienia wielopostaciowego i martwicy toksycznej rozpływnej. Stany te stanowią zagrożenie życia. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek zmiany w obrębie skóry lub błon śluzowych konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem i natychmiastowe zapobiegawcze zaprzestanie stosowania preparatu. W przypadku zaburzeń czynności nerek lub ciężkiej niewydolności wątroby preparat może być stosowany tylko po konsultacji z lekarzem. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ –preparat zawiera sorbitol; osoby z dziedziczną, rzadko występującą nietolerancją fruktozy nie powinny go stosować. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma badań dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn. Należy zachować ostrożność.

Dawkowanie preparatu Mucosolvan

Preparat ma postać pastylek miękkich lub syropu. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i dzieci po 12. roku życia. 30 mg 3 razy na dobę; w razie potrzeby dawkę można zwiększyć do 30 mg 4 razy na dobę. Dzieci. 6.–12. roku życia. 15 mg 2–3 razy na dobę; w razie potrzeby dawkę można zwiększyć do 15 mg 4–6 razy na dobę. Preparat można przyjmować niezależnie od posiłków; pastylki ssać lub żuć powoli do całkowitego rozpuszczenia.

Czy można stosować Mucosolvan w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie zaleca się stosowania preparatu w I trymestrze ciąży. Stosowanie leku w pozostałym okresie ciąży możliwe wyłącznie po konsultacji z lekarzem i tylko w razie zdecydowanej konieczności. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty Równoległe stosowanie antybiotyków (amoksycyliny, cefuroksymu, doksycykliny, erytromycyny) zwiększa ich stężenie w wydzielinie oraz ich penetrację do tkanki płucnej. Nie należy przyjmować równolegle leków hamujących odruch kaszlowy (leków przeciwkaszlowych np. kodeiny), ponieważ odruch ten sprzyja usuwaniu powstałej po upłynnieniu dużej ilości wydzieliny.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Mucosolvan może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Często mogą wystąpić: zaburzenia smaku (zmieniony smak), niedoczulica gardła, nudności, niedoczulica jamy ustnej. Niezbyt często mogą wystąpić: biegunka, wymioty, niestrawność, suchość błony śluzowej jamy ustnej, ból brzucha. Rzadko mogą wystąpić: pokrzywka, wysypka. Ponadto, z nieznaną częstością mogą wystąpić: suchość gardła, obrzęk naczynioruchowy, świąd, rekacje nadwrażliwości, reakcje anaflaktyczne, wstrząs anafilaktyczny.