Mukolina (karbocysteina) – syrop

Co to jest Mukolina?

Lek mukolityczny, rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych i ułatwia jej usuwanie.

Co zawiera i jak działa Mukolina?

Substancją czynną preparatu jest karbocysteina. Jest to pochodna aminokwasu cysteiny. Karbocysteina normalizuje wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość i powoduje upłynnienie zalęgającej wydzieliny. W ten sposób wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych, ułatwia odkrztuszanie, nie zaburza naturalnego odruchu kaszlowego.

Kiedy stosować Mukolina?

Preparat jest wskazany w leczeniu wspomagającym chorób układu oddechowego przebiegających z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny, takich jak: · zapalenie oskrzeli · mukowiscydoza. Preparat jest także wskazany pomocniczo w zapaleniu ucha środkowego.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie możesz także stosować preparatu jeżeli występuje u Ciebie czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy. Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Mukolina?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Dlatego przed zastosowaniem preparatu powinieneś skonsultować się z lekarzem jeżeli kiedykolwiek stwierdzono u Ciebie chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Należy zachować ostrożność, ponieważ preparaty mukolityczne mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka. Nie należy stosować preparatu bezpośrednio przed snem. Preparat może być stosowany przez chorych na cukrzycę. Dodatkowe informacje o pozostałych składnikach preparatu: ­ –preparat zawiera sorbitol; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy nie powinny stosować preparatu ­ –preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i może powodować reakcje alergiczne (wyjątkowo skurcz oskrzeli). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Mukolina

Preparat ma postać syropu. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Preparat należy przyjmować po posiłkach. Preparatu nie należy stosować bezpośrednio przed snem. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: 750 mg (15 ml syropu) 3 razy na dobę przez 7 dni, a następnie 500 mg (10 ml syropu) 3 razy na dobę. Lekarz określi czas trwania leczenia. W stanach ostrych zwykle stosuje się przez 8–10 dni, a w stanach przewlekłych, na wyraźne zalecenie lekarza, można stosować przez 10–21 dni. Nie ma konieczności zmiany dawkowania u chorych w podeszłym wieku.

Czy można stosować Mukolina w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie należy przyjmować równolegle leków zmniejszających wydzielanie śluzu oskrzelowego ani leków hamujących odruch kaszlowy (leków przeciwkaszlowych np. kodeiny), ponieważ odruch ten sprzyja usuwaniu powstałej po upłynnieniu dużej ilości wydzieliny.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Mukolina może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić: nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka, krwawienia z przewodu pokarmowego, ból głowy, reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd, pokrzywka), zapalenie błony śluzowej jamy ustnej i nosa u chorych nadwrażliwych. Jeżeli wystąpi którekolwiek z powyższych działań niepożądanych należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.