Mydocalm forte (tolperyzon) – tabl. powl.

Co to jest Mydocalm forte?

Lek działający na ośrodkowy układ nerwowy, zmniejszający wzmożone napięcie mięśni szkieletowych.

Co zawiera i jak działa Mydocalm forte?

Substancją czynną preparatu jest tolperyzon. Tolperyzon jest lekiem zmniejszającym wzmożone napięcie mięśni szkieletowych działającym na ośrodkowy układ nerwowy. Pod względem budowy chemicznej jego struktura przypomina strukturę lidokainy. Podobnie jak lidokaina zmniejsza pobudliwość neuronów, hamuje przewodzenie impulsów nerwowych i dodatkowo wpływa na uwalnianie neuroprzekaźników. Dokładny mechanizm jego działania nie został wyjaśniony. Stosowany jest w leczeniu bólów mięśniowych oraz stanów spastycznych mięśni poprzecznie prążkowanych (np. w przebiegu chorób neurologicznych, czy w stanach pooperacyjnych).

Kiedy stosować Mydocalm forte?

Preparat jest wskazany w leczeniu objawowym spastyczności poudarowej u osób dorosłych.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie możesz także stosować preparatu jeżeli chorujesz na miastenię (choroba charakteryzująca się nużliwością mięśni). Nie stosować u kobiet w I trymestrze ciąży, ani w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Mydocalm forte?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Najczęściej występującymi podczas stosowania preparatu działaniami niepożądanymi są reakcje nadwrażliwości. Mogą one mieć różne nasilenie, od łagodnych reakcji skórnych do nasilonych reakcji ogólnoustrojowych (w tym wstrząs anafilaktyczny, który może stanowić zagrożenie życia). Szczególnie narażone na wystąpienie takich reakcji są kobiety oraz osoby z nadwrażliwością na inne laki lub alergią w wywiadzie. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z następujących objawów nadwrażliwości należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem: zaczerwienienie skóry, wysypka, pokrzywka, świąd, obrzęk naczynioruchowy, tachykardia, niedociśnienie tętnicze, duszność. W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości na tolperyzon nie należy go ponownie stosować. Osoby, które są uczulone na lidokainę, powinny zachować szczególną ostrożność, ze względu na możliwość wystąpienia nadwrażliwości krzyżowej na tolperizon. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ preparat zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy, nie powinny stosować tego preparatu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? U niektórych osób preparat może powodować działania niepożądane, takie jak np. zawroty głowy lub odczuwalne osłabienie mięśniowe, co może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn. Jeżeli występują jakiekolwiek działania niepożądane, przed przystąpieniem do prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń/maszyn należy skonsultować się z lekarzem.

Dawkowanie preparatu Mydocalm forte

Preparat ma postać tabletek powlekanych i przeznaczony jest do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. W pewnych szczególnych grupach pacjentów konieczna jest dodatkowa modyfikacja dawkowania. Dorośli: 50–150 mg 3 razy na dobę, zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie zaleca się stosowania preparatu u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby; u osób z zaburzeniami umiarkowanymi, lekarz prawdopodobnie zaleci mniejszą dawkę poczatkową i stopniowe jej zwiększanie. Preparat należy przyjmować po posiłkach popijając szklanką wody.

Czy można stosować Mydocalm forte w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Stosowanie preparatu w I trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. W pozostałym okresie ciąży nie należy stosować preparatu, chyba że lekarz uzna to za absolutnie konieczne i w jego ocenie oczekiwane korzyści dla matki przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. Tylko lekarz może ocenić stosunek korzyści do ryzyka w Twoim przypadku. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Podczas równoległego stosowania innych leków zwiotczających mięśnie działających na ośrodkowy układ nerwowy konieczne może być zmniejszenie stosowanej dawki preparatu. Preparat nasila działanie kwasu niflumowego; konieczne może być zmniejszenie dawki równolegle stosowanego kwasu niflumowego. Jeżeli stosowane są inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lekarz rozważy konieczność zmniejszenia ich dawek. Należy zachowaćostrożność stosując równolegle leki metabolizowane przez izoenzym CYP2D6 cytochromu P-450 (np. tiorydazyna, tolterrodyna, wenlafaksyna, atomoksetyna, dezypramina, dekstrometorfan, metoprolol, nebiwolol, perfenazyna), ponieważ ich stężenie we krwi może wzrastać. Preparat należy stosować razem z posiłkiem, zwiększa się wtedy jego dostępność biologiczna.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Mydocalm może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Niezbyt często: bezsenność, zaburzenia snu, bóle i zawroty głowy, senność, obniżenie ciśnienia tętniczego, brak łaknienia, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, biegunka, suchość w ustach, niestrawność, nudności, osłabienie mięśniowe, ból mięśniowy, bóle kończyn, zmęczenie, osłabienie. Rzadko: parestezje (zaburzenia czuciowe – uczucie kłucia, mrowienia, drętwienia), zaburzenia koncentracji, letarg, depresja, napady padaczki, zmniejszona reakcja na bodźce, depresja, zaburzenia widzenia (nieostre widzenie), drżenia mięśniowe, zawroty głowy, szum w uszach, uczucie kołatania serca, zwiększenie częstotliwości rytmu serca, zaczerwienienie twarzy, duszność, krwawienie z nosa, przyspieszenie oddechu, ból nadbrzusza, zaparcia, wzdęcia, wymioty, alergiczne zapalenie skóry, nadmierna potliwość, świąd, pokrzywka, wysypka, zaburzenia oddawania moczu, białkomocz, wzmożone pragnienie, uczucie gorąca, zaburzenia czynności wątroby (zwiększone stężenie bilirubiny we krwi, zmiany aktywności enzymów wątrobowych), zaburzenia hematologiczne (zmniejszona liczba płytek krwi, zwiększona liczba krwinek białych). Bardzo rzadko: niedokrwistość, powiększenie węzłów chłonnych, zmniejszenie częstotliwości rytmu serca, wzmożone pragnienie, osteopenia, uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej, zwiększone stężenia kreatyniny we krwi. Rzadko reakcje nadwrażliwości, bardzo rzadko możliwe rozwinięcie się ciężkiej reakcji nadwrażliwości oraz wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego.