Naclof (diklofenak) – krople do oczu

Co to jest Naclof?

Jest to preparat stosowany miejscowo do oczu zawierający niesteroidowy lek przeciwzapalny.

Co zawiera i jak działa Naclof?

Substancją czynną preparatu jest diklofenak, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) z grupy pochodnych kwasu fenylooctowego. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Diklofenak przeciwdziała syntezie prostaglandyn, substancji odgrywających znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Działanie diklofenaku polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenaz (zarówno COX-1 jak i COX-2). Enzymy te biorą udział w reakcjach prowadzących do powstania prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Diklofenak zmniejsza objawy odpowiedzi zapalnej oraz zmniejsza odczuwanie bólu. Zaobserwowano także, że zapobiega śródoperacyjnemu zwężeniu źrenic. Nie działa przeciwdrobnoustrojowo. Preparat jest stosowany miejscowo do worka spojówkowego. Po zastosowaniu miejscowym diklofenak szybko przenika do tkanek przedniego odcinka oka. Praktycznie nie przenika do krążenia ogólnego.

Kiedy stosować Naclof?

Preparat jest wskazany do stosowania zewnętrznego w okulistyce: · w stanach zapalnych po operacji zaćmy i innych zabiegach chirurgicznych · w zapobieganiu torbielowatemu obrzękowi plamki po operacji zaćmy z implantacją soczewki · w pourazowych stanach zapalnych bez perforacji gałki ocznej · w przeciwdziałaniu objawom bólu oka i światłowstrętowi · w hamowaniu zwężenia źrenicy podczas operacji zaćmy.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest uczulenie na kwas acetylosalicylowy (potocznie nazywany niekiedy aspiryną) lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Uczulenie na powyższe leki może objawiać się w postaci napadu astmy, pokrzywki lub ostrego nieżytu błony śluzowej nosa.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Naclof?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo do worka spojówkowego. Nie wolno podawać preparatu we wstrzyknięciach. Nie stosować doustnie. Stosowanie preparatu może maskować objawy bakteryjnego zakażenia oka. W razie podejrzenia zakażenia należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ w takim przypadku konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia. Preparat nie działa przeciwdrobnoustrojowo. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, mogą zwiększać ryzyko nasilenia zaburzeń krzepnięcia krwi. Należy zachować szczególną ostrożność u osób z zaburzeniami hemostazy lub stosujących leki wydłużające czas krwawienia. Należy zachować ostrożność jeżeli równolegle z preparatem stosowane są miejscowo działające steroidy. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ preparat zawiera chlorek benzalkoniowy jako środek konserwujący, który może niszczyć miękkie soczewki kontaktowe (powodować zmiany ich zabarwienia); przed zakropleniem oczu należy usunąć miękkie soczewki kontaktowe i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym ich założeniem; chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienia oczu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Po zastosowaniu preparatu mogą wystąpić przemijające zaburzenia widzenia. Osoby, u których po podaniu kropli występuje niewyraźne widzenie, nie powinny prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Naclof

Preparat ma postać kropli do oczu. Krople należy podawać do worka spojówkowego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: Chirurgia oka i jej powikłania: 1 kropla 5 razy w ciągu 3 godzin przed zabiegiem chirurgicznym. Po zabiegu chirurgicznym 1 kropla 3 razy w ciągu doby po operacji, a następnie 1 kropla 3–5 razy na dobę, tak długo jak wskazane. Objawy bólu i światłowstrętu: 1 kropla co 4–6 godzin. Jeżeli ból jest skutkiem zabiegu chirurgicznego, stosuje się 1–2 kropli w ciągu godziny poprzedzającej zabieg, po czym 1–2 kropli w ciągu 15 minut po zabiegu, a następnie 1 kroplę co 4–6 godzin przez 3 doby. U osób w podeszłym wieku nie ma konieczności modyfikacji dawkowania. Dzieci: Nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u dzieci i dlatego nie zaleca się stosowania preparatu w tej grupie wiekowej. Przed zastosowaniem preparatu należy dokładnie umyć ręce. Nie należy dotykać końcówką zakraplacza powierzchni oka ani powiek, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie preparatu. Jeżeli równolegle stosowane są inne krople do oczu należy odczekać co najmniej 5 minut pomiędzy zakropleniami. Uciśnięcie kanalika nosowo-łzowego lub zamknięcie oczu na 5 minut po podaniu leku, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia uogólnionych działań niepożądanych.

Czy można stosować Naclof w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane w III trymestrze ciąży, z powodu ryzyka przedwczesnego zamknięcia u płodu przewodu tętniczego oraz zahamowania czynności skurczowej macicy. Nie przeprowadzono badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u kobiet w ciąży. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Równoległe stosowanie preparatu i miejscowo działających steroidów u osób z zakażeniem rogówki może zwiększać ryzyko powikłań; należy zachować ostrożność. W przypadku miejscowego stosowania innych preparatów okulistycznych, należy zachować co najmniej 5. minutowy odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi podaniami leków.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Naclof może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Po zastosowaniu preparatu może wystąpić: świąd oka, podrażnienie oczu, przekrwienie oka, niewyraźne widzenie, punktowate zapalenie rogówki. Rzadko: uszkodzenia i ubytki nabłonka rogówki, wrzodziejące zapalenia rogówki, przerost rogówki, scieńczenie rogówki, obrzęk rogówki, zaburzenia widzenia, przekrwienie spojówek, alergiczne zapalenie spojówek, podrażnienie powiek, reakcje alergiczne, obrzęk powiek. Może wystąpić: świąd powiek, ból oka. Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości: pokrzywka, wysypka, rumień, świąd, zaostrzenie objawów astmy, duszność, trudności w oddychaniu, kaszel, nieżyt błony śluzowej nosa.