Natamycyna Unia (natamycyna) – tabl. dopochwowe

Co to jest Natamycyna Unia?

Lek przeciwgrzybiczy z grupy antybiotyków polienowych stosowany miejscowo (dopochwowo).

Kiedy stosować Natamycyna Unia?

Preparat jest wskazany w miejscowym leczeniu: · grzybiczego zapalenie sromu i pochwy (szczególne drożdżyce) · pomocniczo w zakażeniu rzęsistkiem pochwowym · zakażeń mieszanych grzybiczo-pierwotniakowych a także, w profilaktyce przeciwgrzybiczej podczas uogólnionej antybiotykoterapii.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Natamycyna Unia?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparatu nie należy stosować w czasie miesiączki. W okresie leczenia zalecane jest ograniczenie aktywności seksualnej. Jeżeli zakażenie ma charakter nawracający wskazane jest także leczenie partnera. Nie stosować irygacji. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Natamycyna Unia

Preparat ma postać tabletek dopochwowych. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Stosować dopochwowo, za pomocą aplikatora, po zwilżeniu tabletki wodą: 1 tabletkę 1 raz na dobę przez 20 dni lub 2 tabletki 1 raz na dobę przez 10 dni. Stosować wieczorem, przed snem. Leczenie najlepiej rozpoczynać w 1. dniu po zakończeniu miesiączki. Nie stosować w czasie miesiączki. Podczas leczenia należy ograniczyć aktywność seksualną.

Czy można stosować Natamycyna Unia w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. W leczeniu drożdżycy pochwy u kobiet w okresie ciąży i w okresie karmienia piersią preparat może być stosowany wyłącznie na zlecenie lekarza.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Natamycyna Unia może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Preparat stosowany jest miejscowo i zwykle dobrze tolerowany. Możliwe miejscowe podrażnienie.