Neo-Aesculan (eskulina + lidokaina) – żel doodbytniczy

Co to jest Neo-Aesculan?

Preparat złożony, zawierający lek o działaniu miejscowo znieczulającym (lidokaina) oraz wyciąg z kory kasztanowca. Stosowany miejscowo w łagodzeniu objawów żylaków odbytu.

Co zawiera i jak działa Neo-Aesculan?

Jest to preparat złożony zawierający lidokainę, lek miejscowo znieczulający o budowie amidowej oraz wyciąg z kory kasztanowca. Lidokaina hamuje powstawanie i przewodzenie impulsów nerwowych. Działa poprzez blokowanie kanałów sodowych, specjalnych struktur w błonach komórek nerwowych. Zablokowanie przepływu jonów sodu przez błonę komórkową neuronu uniemożliwia jej depolaryzację, a zatem zapoczątkowanie i przewodzenie impulsu nerwowego. Lidokaina działa na zakończenia bólowe i nerwy czuciowe, należy do leków o szybkim początku działania. Podawana jest wyłącznie drogą pozajelitową. Lidokaina zawarta w preparacie łagodzi świąd, pieczenie i ból spowodowane żylakami odbytu, a wyciąg z kory kasztanowca ma łagodne działanie przeciwzapalne i ściągające. Preparat ma działanie miejscowe i praktycznie nie wywiera działania ogólnoustrojowego.

Kiedy stosować Neo-Aesculan?

Preparat wskazany jest w celu łagodzenia słabo nasilonych objawów żylaków odbytu.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne leki miejscowo znieczulające o budowie amidowej. Nie należy stosować preparatu u dzieci do 12. roku życia. Nie stosować preparatu u kobiet w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Neo-Aesculan?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest do stosowania miejscowego, doodbytniczo. Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem. Po każdym zastosowaniu preparatu należy dokładnie umyć ręce. Jeżeli wystąpią silne dolegliwości bólowe lub krwawienie z odbytu należy skonsultować się z lekarzem. Jeżeli po 7 dniach stosowania preparatu objawy nie ustąpią lub nasilą się należy skonsultować się z lekarzem. Ze względu na brak badań klinicznych nie należy stosować preparatu u dzieci do 12. roku życia. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: -preparat zawiera parahydroksybenzoesan etylu, balsam peruwiański, olejek rumiankowy, które mogą powodować wystąpienie reakcji nadwrażliwości -preparat zawiera bronopol, który może powodować miejscowe podrażnienie skóry. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Neo-Aesculan

Preparat ma postać żelu. Przeznaczony jest do stosowania miejscowego, doodbytniczo. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. W pewnych szczególnych grupach pacjentów konieczna jest dodatkowa modyfikacja dawkowania. Dorośli i dzieci po 12. roku życia: Przed zastosowaniem preparatu należy nakręcić aplikator (kaniulę) na gwint tuby zawierającej żel. Za pomocą aplikatora (kaniuli) nakładać żel na chore miejsce lub wcisnąć do odbytnicy 0,5–1 g (pasmo o długości ok. 2 cm). Po każdym zastosowaniu preparatu należy dokładnie umyć ręce. Nie należy stosować preparatu u dzieci do 12. roku życia.

Czy można stosować Neo-Aesculan w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie stosować preparatu u kobiet w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie zaleca się równoległego stosowania innych leków miejscowo znieczulających podawanych doodbytniczo.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Neo-Aesculan może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Nie stwierdzono występowania działań niepożądanych. Miejscowo działające preparaty zawierające lidokainę mogą niekiedy powodować wystąpienie reakcji nadwrażliwości, w tym rzadko wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego. Substancje pomocnicze zawarte w preparacie (balsam peruwiański, olejek rumiankowy, parahydroksybenzoesan etylu) mogą powodować reakcje alergiczne. Bronopol zawarty w preparacie może powodować miejscowe podrażnienie skóry. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek reakcje nadwrażliwości należy przerwać stosowanie preparatu.