Neo-angin Szałwia (alkohol 2,4-dichlorobenzylowy + amylometakrezol) – pastylki twarde

Co to jest Neo-angin Szałwia?

Preparat o działaniu odkażającym stosowany w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.

Co zawiera i jak działa Neo-angin Szałwia?

Jest to preparat złożony zawierający 2 substancje odkażające: alkohol dichlorobenzylowy oraz amylometakrezol. Alkohol dichlorobenzylowy jest pochodną benzenu a amylometakrezol pochodną fenolu. Obie substancje wykazują działanie przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicze, stosowane są w miejscowym leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Dodatkowo preparat zawiera lewomentol. Lewomentol podrażnia zakończenia nerwów czuciowych i wywołuje na błonach śluzowych jamy ustnej uczucie chłodu. Zmniejsza także wrażliwość włókien czuciowych przewodzących ból co skutkuje słabym działaniem miejscowo znieczulającym.

Kiedy stosować Neo-angin Szałwia?

Preparat jest wskazany wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, przebiegających z objawami takimi jak: ból gardła, zaczerwienienie, obrzęk.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować u dzieci do 6. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Neo-angin Szałwia?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Jeżeli objawy utrzymują się pomimo stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ konieczna może być zmiana sposobu leczenia. Preparat może powodować lekkie działanie przeczyszczające. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ preparat zawiera izomalt; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy nie powinny stosować preparatu; należy zachować ostrożność u chorych na cukrzycę; ­ preparat zawiera ponceau 4R (E124), który może powodować wystąpienie reakcji alergicznych. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Neo-angin Szałwia

Preparat ma postać pastylek do stosowania doustnego (do ssania). Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i dzieci po 6. roku życia: ssać powoli 1 pastylkę co 2–3 godziny. Nie stosować więcej niż 6 pastylek na dobę. Pastylek nie należy połykać w całości. Nie żuć. Bez zalecenia lekarza nie stosować dłużej niż 3–4 dni. Stosowanie u dzieci do 6. roku życia jest przeciwwskazane.

Czy można stosować Neo-angin Szałwia w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u kobiet w ciąży oraz u kobiet w okresie karmienia piersią i dlatego nie zaleca się stosowania preparatu w tym okresie.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Neo-angin Wiśnia, -Szałwia może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Może wystąpić podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i przewodu pokarmowego oraz reakcje nadwrażliwości.