Nizoral (ketokonazol) – krem

Co to jest Nizoral?

Lek przeciwgrzybiczy z grupy pochodnych imidazolu do stosowania miejscowego.

Co zawiera i jak działa Nizoral?

Substancją czynną preparatu jest ketokonazol, pochodna imidazolu o działaniu przeciwgrzybiczym. Skuteczny wobec wielu gatunków dermatofitów i drożdżaków. Działanie ketokonazolu prowadzi do zahamowania syntezy ergosterolu, niezbędnego składnika błony komórkowej grzybów. Błona komórkowa ulega uszkodzeniu, czego konsekwencją jest śmierć komórki grzyba. Po zastosowaniu miejscowym ketokonazol szybko łagodzi świąd i zmniejsza nasilenie zmian skórnych.

Kiedy stosować Nizoral?

Preparat jest wskazany w miejscowym leczeniu: · grzybicy skóry tułowia, pachwin, rąk i stóp wywołana przez dermatofity · drożdżycy skóry · łupieżu pstrego · łojotokowego zapalenia skóry związanego z obecnością drożdżaków.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Nizoral?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania miejscowego na skórę. Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem. Jeżeli wskazana jest kontynuacja miejscowego leczenia kortykosteroidami, zwykle zalecane jest stosowanie preparatu kortykosteroidowego rano a preparatu Nizoral wieczorem oraz stopniowe, w okresie 2–3 tygodni, wycofywanie się ze stosowania kortykosteroidów (nie należy nagle przerywać stosowania kortykosteroidów z powodu ryzyka nasilenia objawów choroby). Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat w postaci kremu zawiera alkohol cetylowy i stearylowy; może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry) · preparat w postaci kremu zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienia skóry. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Nizoral

Preparat ma postać kremu i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Nakładać cienką warstwę kremu na miejsca zmienione chorobowo 1 raz na dobę; w przypadku łojotokowego zapalenia skóry 1–2 razy na dobę a w leczeniu podtrzymującym 1–2 razy na tydzień. Leczenie należy kontynuować co najmniej kilka dni po całkowitym ustąpieniu objawów. Jeżeli w ciągu 4 tygodni stosowania preparatu nie nastąpi poprawa należy skonsultować się z lekarzem. Średni czas trwania leczenia wynosi: łupież pstry, zakażenie drożdżakowe: 2–3 tygodni, grzybica pachwin: 2–4 tygodni, grzybica tułowia: 3–4 tygodni, grzybica stóp:4–6 tygodni, łojotokowe zapalenie skóry: 2–4 tygodni.

Czy można stosować Nizoral w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę powinnaś skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie przeprowadzono odpowiednich badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u kobiet w ciąży lub w okresie karmienia piersią. Należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Nizoral może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Możliwe działania niepożądane obejmują: podrażnienie, pieczenie skóry, świąd, rumień, reakcje nadwrażliwości i miejscowe reakcje alergiczne (kontaktowe zapalenie skóry, wysypka, zmiany pęcherzykowe, łuszczenie skóry, bardzo rzadko pokrzywka), krwawienia i suchość skóry, stan zapalny, parestezje (zaburzenia czuciowe obejmujące uczucie mrowienia, drętwienia, zimna lub gorąca), reakcje w miejscu podania.