Nurofen dla dzieci Forte (ibuprofen) – zaw. doustna

Co to jest Nurofen dla dzieci Forte?

Niesteroidowy lek przeciwzapalny.

Co zawiera i jak działa Nurofen dla dzieci Forte?

Substancją czynną preparatu jest ibuprofen, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) z grupy pochodnych kwasu propionowego. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Ibuprofen przeciwdziała syntezie prostaglandyn, substancji odgrywających znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Działanie ibuprofenu polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenaz (zarówno COX-1 jak i COX-2). Enzymy te biorą udział w reakcjach prowadzących do powstania prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Ibuprofen zmniejsza objawy odpowiedzi zapalnej (obrzęk, podwyższona temperatura, ból). Hamuje agregację płytek krwi (słabiej i krócej niż kwas acetylosalicylowy). Nie działa przeciwdrobnoustrojowo. Po zastosowaniu doustnym ibuprofen jest szybko wchłaniany, częściowo w żołądku, głównie w jelicie cienkim. Maksymalne stężenie we krwi uzyskiwane jest w ciągu 1–2 godzin po podaniu. Ibuprofen i jego metabolity przenikają przez łożysko, a w niewielkich ilościach także do mleka kobiet karmiących piersią.

Kiedy stosować Nurofen dla dzieci Forte?

Gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego). Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego: bóle głowy, gardła i mięśni, np. w przebiegu zakażeń wirusowych, bóle mięśni, stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (nadwerężenia, skręcenia), bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne, bóle zębów, bóle po ekstrakcji zębów, bóle na skutek ząbkowania, bóle głowy, bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, III trymestr ciąży, ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca, skaza krwotoczna, czynna lub przebyta choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, równoległe stosowanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym inhibitorów COX-2. Nie stosować u dzieci, u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki skórnej albo astmy oskrzelowej.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Nurofen dla dzieci Forte?

Stosowanie preparatu nie powinno trwać dłużej niż 3 dni. Należy zachować szczególną ostrożność u osób, u których występuje: nadciśnienie tętnicze; niewydolność serca; zaburzenia krzepnięcia krwi; toczeń rumieniowaty albo inne choroby tkanki łącznej; choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy w wywiadzie lub inne choroby przewodu pokarmowego (przewlekłe zapalenie jelit, choroba Leśniowskiego i Crohna, choroby odbytu); zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek. W powyższych przypadkach, a także jeśli pacjent stosuje inne niesteroidowe leki przeciwzapalne należy się przed zastosowaniem preparatu skonsultować z lekarzem. U osób chorych na astmę, alergików, u pacjentów z przewlekłym nieżytem nosa, zapaleniem zatok lub polipami nosa istnieje ryzyko wystąpienia skurczu oskrzeli. Należy zaprzestać stosowania preparatu, jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy reakcji alergicznej. Ze względu na ryzyko wystąpienia krwotoku z przewodu pokarmowego, owrzodzenia lub perforacji, które niekoniecznie muszą być poprzedzone objawami ostrzegawczymi należy informować lekarza o wszelkich nietypowych objawach dotyczących przewodu pokarmowego. Szczególną ostrożność należy zachować u osób bezpośrednio po dużych zabiegach chirurgicznych. Osobom z niewydolnością serca, nerek, wątroby, stosującym leki moczopędne lub ze znaczną utratą płynów zaleca się monitorowanie diurezy i czynności nerek. U osób w podeszłym wieku ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest zwiększone. Podczas długotrwałego stosowania dużych dawek preparatów przeciwbólowych mogą wystąpić bóle głowy, których nie należy leczyć poprzez zwiększanie dawki preparatu przeciwbólowego. Długotrwałe stosowanie preparatów przeciwbólowych może prowadzić do powstania niewydolności nerek. Ibuprofen należy do grupy leków mogących zaburzać płodność kobiet, zaburzenie to jest przemijające i ustępuje po zaprzestaniu leczenia preparatem. Z badań wynika, że przyjmowanie ibuprofenu w dużych dawkach (2400 mg/d) przez długi okres może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka wystąpienia zatorów tętnic. Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży (wyłącznie po konsultacji z lekarzem), a stosowanie w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Przed zastosowaniem preparatu w okresie karmienia piersią należy się skonsultować z lekarzem.

Dawkowanie preparatu Nurofen dla dzieci Forte

Doustnie 20–30 mg/kg mc./d w daw. podz. Niemowlęta 3.–6. mż. (5–7,6 kg mc.) 50 mg 3 ×/d. Niemowlęta 6.–12. mż. (7,7–9 kg mc.) 50 mg 3–4 ×/d. Dzieci 1.–3. rż. (10–15 kg mc.) 100 mg 3 ×/d. Dzieci 4.–6. rż. (16–20 kg mc.) 150 mg 3 ×/d. Dzieci 7.–9. rż. (21–29 kg mc.) 200 mg 3 ×/d. Dzieci 10.–12. rż. (30–40 kg mc.) 300 mg 3 ×/d.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Nie należy stosować z: innymi lekami o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym (w tym kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne), kortykosteroidami, lekami przeciwzakrzepowymi (warfaryna, kumaryna). Pacjenci z chorobą wieńcową leczeni kwasem acetylosalicylowym powinni się skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Podczas jednoczesnego stosowania ibuprofenu z następującymi lekami zaleca się zachowanie środków ostrożności: lekami moczopędnymi i lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze ze względu na ryzyko zmniejszenia ich skuteczności (dodatkowo istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych związanych z zaburzeniami czynności nerek, takich jak np. hiperkaliemia); z litem i metotreksatem (nasilone działanie tych substancji skutkiem zwiększenia ich stężenia w osoczu); z zydowudyną (zwiększone ryzyko wydłużenia okresu krwawienia), z kortykosteroidami (zwiększa się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych w obrębie przewodu pokarmowego).

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Mogą wystąpić: nudności, wymioty, zgaga, niestrawność, wzdęcia, biegunki, zaparcia, ból w nadbrzuszu, bóle i zawroty głowy, skórne reakcje nadwrażliwości (świąd, pokrzywka, wysypka). Do rzadkich działań niepożądanych należą: choroba wrzodowa, niekiedy z krwawieniem lub perforacją, zatrzymywanie płynów i obrzęki, zmniejszenie wydalania mocznika, ostra niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych, zaburzenia czynności wątroby (zwłaszcza podczas długotrwałego stosowania), zaburzenia hematologiczne (niedokrwistość hemolityczna, agranulocytoza, granulocytopenia i małopłytkowość, których pierwszymi objawami są: gorączka, ból gardła i owrzodzenia jamy ustnej, krwawienia z nosa, wylewy podskórne). Możliwe ciężkie reakcje anafilaktyczne (w tym obrzęk twarzy, języka, krtani, duszność, tachykardia, hipotonia, wstrząs), nasilenie objawów astmy, dermatoza pęcherzowa, rumień wielopostaciowy, ciężkie zakażenia skóry i tkanek miękkich jako powikłania w przebiegu ospy wietrznej. U pacjentów ze współistniejącymi chorobami autoimmunologicznymi podczas podawania ibuprofenu obserwowano przypadki jałowego zapalenia opon mózgowych (sztywność karku, bóle głowy, nudności, gorączka, dezorientacja).