Nystatyna VP (nystatyna) – tabl. dopochwowe

Co to jest Nystatyna VP?

Lek przeciwgrzybiczy z grupy antybiotyków polienowych stosowany miejscowo (dopochwowo).

Kiedy stosować Nystatyna VP?

Preparat jest wskazany w miejscowym leczeniu grzybiczego zapalenie pochwy i sromu.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Nystatyna VP?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania dopochwowego. Nie stosować doustnie. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Nystatyna VP

Preparat ma postać tabletek dopochwowych. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i młodzież po 12. roku życia: Stosować dopochwowo: głęboko 1–2 tabletki na dobę, zwykle przez 14 dni. Zmiana dawkowania nie jest wymagana u osób w podeszłym wieku ani u osób z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Nie należy stosować preparatu u dzieci do 12. roku życia.

Czy można stosować Nystatyna VP w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Ze względu na brak doświadczenia klinicznego preparatu nie należy stosować u kobiet w okresie ciąży, o ile lekarz nie uzna tego za bezwzględnie konieczne. Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na dzieci karmione piersią. Chociaż nystatyna po podaniu miejscowym praktycznie nie wchłania preparat w okresie karmienia piersią może być stosowany wyłącznie na zlecenie lekarza i z zachowaniem ostrożności.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Nystatyna VP może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Preparat stosowany jest miejscowo i zwykle dobrze tolerowany. Możliwe miejscowe objawy podrażnienia skóry i błon śluzowych.