Octenisept (oktenidyna + fenoksyetanol) – płyn

Co to jest Octenisept?

Preparat o działaniu dezynfekującym i antyseptycznym.

Co zawiera i jak działa Octenisept?

Substancjami czynnymi preparatu są oktenidyna i alkohol fenoksyetylowy. Wykazują one działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Działanie leku rozpoczyna się już po upływie 1 minuty od jego aplikacji i utrzymuje się przez 60 minut, co zapewnia bezpieczeństwo podczas zabiegów diagnostycznych, terapeutycznych i operacyjnych. Oktenidyna działa na powierzchni skóry i ran, alkohol fenoksyetylowy uzupełnia jej aktywność, działając w głębszych warstwach skóry i błon śluzowych.

Kiedy stosować Octenisept?

Preparat wskazany jest do stosowania w czasie krótkich zabiegów antyseptycznych związanych z raną, błona śluzową i graniczącą z nią skórą, przed, w trakcie i po zabiegach diagnostycznych w ginekologii, urologii, proktologii, dermatologii, geriatrii, wenerologii, położnictwie i stomatologii: – przy opracowaniu czystych i płukaniu zakażonych ran chirurgicznych – przy opracowywaniu zakażonych ran oparzeniowych i owrzodzeń żylnych – przy płukaniu otwartych ropni okołoodbytniczych, zakażonych krwiaków itp – przy pielęgnacji ran i szwów pooperacyjnych – w obrębie narządów rodnych kobiet i mężczyzn – przed zabiegami diagnostycznymi w układze moczowym – przy cewnikowaniu – przed badaniami dopochwowymi – przy czynnościach przed, po i w trakcie porodu – do pooperacyjnych i poporodowych irygacji pochwy, przed założeniem wkładki wewnątrzmacicznej – przed czynnościami związanymi ze sztucznym zapłodnieniem – przed badaniami andrologicznymi – w pediatrii – do dezynfekcji jamy ustnej np. afty, resekcja zęba.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie wolno podawać preparatu na drodze iniekcji.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Octenisept?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Lek jest przeznaczony do stosowania na rany, błonę śluzową lub skórę. Przy płukaniu rany należy uważać, aby nie wprowadzać preparatu do rany pod ciśnieniem. W przypadku płukania jam rany, musi być zapewniony odpływ (drenaż, odsysacz). Należy unikać kontaktu preparatu z oczami. Nie należy stosować preparatu do wnętrza ucha, ani go połykać.

Dawkowanie preparatu Octenisept

Preparat ma postać płynu do stosowania zewnętrznego lub atomizera. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Stosowanie preparatu w przypadkach specjalistycznych – patrz zarejestrowane materiały producenta. Preparat stosuje się w postaci nierozcieńczonej. Partie skóry, opracowane rany i błony śluzowe należy odkażać preparatem z atomizera lub jałowym gazikiem nasączonym preparatem. Należy przestrzegać wymaganego czasu oddziaływania minimum 1 min, wskazane przedłużenie czasu do 5 minut. Jamę ustną należy płukać intensywnie 20 ml preparatu przez 20 sekund.

Czy można stosować Octenisept w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Ze względu na brak badań nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie należy równolegle stosować preparatów odkażających na bazie jodu (kompleksu jodu z powidonem) na sąsiadujących partiach ciała, ponieważ może dochodzić do silnych brązowych, a nawet fioletowych przebarwień. Z anionowymi środkami myjącymi lub detergentami mogą się tworzyć trudno rozpuszczalne pozostałości.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Octenisept może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Przy zastosowaniu preparatu do irygacji pochwy może wystąpić uczucie ciepła lub pieczenia. Przy płukaniu jamy ustnej gorzki smak utrzymuja się przez ok. godzinę.