Oculosan (nafazolina (azotan nafazoliny) + cynk (siarczan cynku)) – krople do oczu

Co to jest Oculosan?

Preparat stosowany miejscowo do oka (do worka spojówkowego) o działaniu zmniejszającym przekrwienie oczu, ściągającym i słabo odkażającym.

Co zawiera i jak działa Oculosan?

Jest to preparat złożony zawierający 2 substancje czynne: nafazolinę oraz cynk. Nafazolina jest pochodną imidazoliny, o działaniu analogicznym do tetryzoliny, oksymetazoliny i ksylometazoliny. Jest to lek z grupy sympatykomimetyków. Działanie sympatykomimetyków polega na pobudzaniu określonego typu receptorów, tzw. receptorów adrenergicznych, znajdujących się na powierzchni komórek docelowych. Nafazolina działa przede wszystkim na receptory alfa-adrenergiczne. Stosowana miejscowo do worka spojówkowego zwęża naczynia krwionośne i zmniejsza przekrwienie i obrzęk spojówek. Łagodzi objawy towarzyszące, takie jak pieczenie, świąd, bolesność, nadmierne łzawienie i podrażnienie. Dodatkowo preparat zawiera cynk (w postaci siarczanu cynku), który działa ściągająco i słabo odkażająco. Substancje pomocnicze pochodzenia roślinnego (wyciąg ze świetlika lekarskiego oraz z oczaru) wzmacniają działanie przeciwzapalne preparatu. Preparat wywiera działanie miejscowe. Zawarta w preparacie nafazolina wchłania się również do krążenia ogólnego i może powodować ogólnoustrojowe działania niepożądane. Preparat stosowany miejscowo do worka spojówkowego przynosi ulgę już po kilku minutach a jego działanie utrzymuje się kilka godzin.

Kiedy stosować Oculosan?

Preparat jest wskazany w krótkotrwałym leczeniu zaczerwienienia i niespecyficznego podrażnienia oczu.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie możesz także stosować preparatu jeżeli występuje u Ciebie: · zespół suchego oka, zwłaszcza suche zapalenie rogówki i spojówki (zespół Sjögrena) · jaskra z zamykającym się kątem przesączania oraz, jeżeli przyjmujesz: · leki z grupy inhibitorów MAO, a także w okresie 10 dni od zakończenia ich stosowania. Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu u kobiet w ciąży oraz u kobiet w okresie karmienia piersią. Nie stosować u dzieci.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Oculosan?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo do worka spojówkowego. Jeżeli po 2 dniach stosowania preparatu nie nastąpi wyraźna poprawa lub objawy nasilą się, należy przerwać jego stosowanie i skonsultować się z lekarzem. Jeżeli wystąpi ból oka lub zaburzenia widzenia należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem, jeżeli zdiagnozowano u Ciebie lub podejrzewasz: · jaskrę lub czynniki ryzyka rozwoju jaskry · nadciśnienie tętnicze · chorobę serca (np. choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu serca) · guz chromochłonny nadnerczy · tętniaka · cukrzycę lub hiperglikemię · nadczynność tarczycy. We wszystkich powyższych sytuacjach, a także jeżeli jesteś osobą w podeszłym wieku należy zachować ostrożność. Stosowanie preparatu przez okres dłuższy niż zalecany może spowodować nawrót przekrwienia (wtórne rozszerzenie naczyń). Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera jako środek konserwujący chlorek benzoksoniowy, który może odkładać się w soczewkach kontaktowych i niszczyć je (powodować zmiany zabarwienia); osoby, które używają soczewek kontaktowych powinny je usunąć przed zakropleniem oczu i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym ich założeniem. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Należy zachować ostrożność, ponieważ preparat może powodować rozszerzenie źrenic i zaburzenia widzenia. Objawy te upośledzają zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Oculosan

Preparat ma postać kropli do oczu, do stosowania miejscowego do worka spojówkowego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: zwykle stosuje się 1 kroplę do worka spojówkowego 3–4 razy na dobę. Nie stosować u dzieci. Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż 3 dni. Aby zminimalizować ogólnoustrojowe wchłanianie preparatu zaleca się delikatne uciśnięcie kanalika nosowo-łzowego (kącika oka) przez 1–2 minuty bezpośrednio po zakropleniu leku. Preparat jest jałowy do momentu pierwszego otwarcia. Nie należy dotykać końcówką kroplomierza jakiejkolwiek powierzchni, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie preparatu i prowadzić do zakażenia oczu. Po użyciu pojemnik szczelnie zamknąć. Po pierwszym otwarciu preparat zachowuje trwałość przez 28 dni.

Czy można stosować Oculosan w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Stosowanie preparatu w okresie ciąży oraz w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu równolegle z inhibitorami MAO oraz w okresie 10 dni po zaprzestaniu ich stosowania. Preparat może nasilać działanie trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. W przypadku miejscowego stosowania innych preparatów ocznych, należy zachować 15 minutowy odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi podaniami leków.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Oculosan może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić miejscowe działania niepożądane, dotyczące oka/oczu, takie jak: podrażnienie, uczucie kłucia/pieczenia, rozszerzenie źrenicy z niewielkim zwiększeniem ciśnienia wewnątrzgałkowego, zaburzenia widzenia (widzenie nieostre), zaczerwienienie. Długotrwałe stosowanie może spowodować: suchość oka, nawrót przekrwienia, pieczenie błony śluzowej oka. Ponadto w rzadkich przypadkach mogą wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane, takie jak: bóle głowy, dławica piersiowa, zaburzenia czynności serca, uczucie kołatania serca, nadciśnienie tętnicze, zmęczenie, nadpobudliwość (drżenia, osłabienie, obfite pocenie się).