Oflodinex (ofloksacyna) – krople do oczu, roztwór

Co to jest Oflodinex?

Chemioterapeutyk z grupy fluorochinolonów, stosowany miejscowo w leczeniu bakteryjnych zakażeń oczu.

Co zawiera i jak działa Oflodinex?

Substancją czynną preparatu jest ofloksacyna, syntetyczny chemioterapeutyk, substancja o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Ze względu na strukturę chemiczną zaliczana jest do grupy leków zwanych fluorochinolonami. Mechanizm działania ofloksacyny polega na hamowaniu działania enzymu bakteryjnego niezbędnego do powstawania prawidłowej struktury kwasu nukleinowego (DNA) bakterii. Bakteryjne DNA ulega destabilizacji, co w konsekwencji prowadzi do zahamowania podziałów i do śmierci komórki bakteryjnej. Ofloksacyna jest skuteczna wobec wielu szczepów bakteryjnych powodujących zakażenia oczu. Po podaniu do worka spojówkowego dobrze przenika przez rogówkę. Stosowana miejscowo do oka nie powoduje działania ogólnoustrojowego o znaczeniu klinicznym.

Kiedy stosować Oflodinex?

Preparat jest wskazany w miejscowym leczeniu zakażeń przedniego odcinka oka, wywołanych przez bakterie wrażliwe na ofloksacynę, takich jak: · zapalenie spojówki · zapalenie rogówki.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Oflodinex?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Podczas stosowania preparatu należy wziąć pod uwagę możliwość przedostania się kropli do nosogardła, co może przyczynić się do wystąpienia oporności bakterii i jej rozprzestrzenienia. Długotrwałe stosowanie ofloksacyny, podobnie jak innych preparatów przeciwbakteryjnych, może spowodować nadmierne namnożenie drobnoustrojów opornych na leczenie. W przypadku nasilenia zakażenia lub braku poprawy klinicznej w przewidywanym okresie, należy skonsultować się z lekarzem, który prawdopodobnie zaleci leczenie alternatywne. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej należy przerwać stosowanie leku. Należy zachować ostrożność w przypadku osób, u których wystąpiła nadwrażliwość na inne chinolonowe leki przeciwbakteryjne. W trakcie stosowania kropli do oczu zawierających ofloksacynę należy unikać nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne lub promieniowanie UV (np. lampy kwarcowe, solarium, itd.), aby zapobiec wystąpieniu nadwrażliwości na światło. Zgłaszano występowanie zespołu Stevensa i Johnsona oraz zmętnienia rogówki u osób stosujących miejscowe leki okulistyczne zawierające ofloksacynę, jednak związek przyczynowy ze stosowaniem leku nie został ustalony. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania preparatu w leczeniu zapalenia spojówek u noworodków. W przypadku stosowania preparatu u osób z nieprawidłowościami nabłonka rogówki lub owrzodzeniem rogówki należy zachować ostrożność ze względu na ryzyko perforacji rogówki. Preparat zawiera środek konserwujący – chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienia oczu i zostać wchłonięty przez miękkie soczewki kontaktowe powodując ich odbarwienie. Stosowanie soczewek kontaktowych u pacjentów leczonych na zakażenia oka jest przeciwwskazane. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie upośledza zdolności prowadzenia pojazdów i zdolności obsługiwania urządzeń/maszyn. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ mogą wystąpić działania niepożądane, które mogą mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Czy można stosować Oflodinex w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie przewiduje się ogólnoustrojowego działania preparatu stosowanego miejscowo do oka, jadnak przed zastosowaniem go w ciąży lub w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Interakcje ofloksacyny stosowanej miejscowo do oka z innymi lekami nie są znane. W przypadku miejscowego stosowania innych preparatów ocznych, należy zachować co najmniej 15 minutowy odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi podaniami leków.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Oflodinex może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Często mogą wystąpić: podrażnienie oka, uczucie dyskomfortu w oku. Ponadto, z nieznaną częstością, mogą wystąpić: nadwrażliwość (w tym reakcje alergiczne oczu), zawroty głowy, zapalenie rogówki, zapalenie spojówek, nieostre widzenie, fotofobia, obrzęk oka, uczucie ciała obcego w oku, zwiększone łzawienie, suchość oka, swędzenie oka, swędzenie powiek, przekrwienie gałki ocznej, nudnośc, obrzęk okołooczodołowy, obrzęk twarzy.