Oftophenazol (antazolina (siarczan antazoliny) + nafazolina (azotan nafazoliny)) – krople do oczu, roztwór

Co to jest Oftophenazol?

Lek przeciwhistaminowy o działaniu przeciwalergicznym, dodatkowo zmniejszający przekrwienie błony śluzowej oczu.

Co zawiera i jak działa Oftophenazol?

Jest to preparat złożony zawierający 2 substancje czynne: antazolinę oraz nafazolinę. Działanie obu substancji sumuje się. Antazolina blokuje receptory histaminowe typu 1 (H1). Hamuje w ten sposób działanie histaminy, substancji wywołującej objawy alergiczne. Jest lekiem przeciwhistaminowym I generacji. Łagodzi objawy alergiczne takie jak kichanie, wyciek z nosa, obrzęk i świąd błon śluzowych. Nafazolina ma działanie sympatykomimetyczne. Zwęża naczynia krwionośne i zmniejsza przekrwienie błon śluzowych. Preparat stosowany miejscowo do worka spojówkowego przynosi ulgę już po kilku minutach a jego działanie utrzymuje się kilka godzin.

Kiedy stosować Oftophenazol?

Preparat jest wskazany w leczeniu objawów: · ostrych stanów zapalnych spojówek w przebiegu sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia oczu · podrażnienia spojówek przez stosowanie soczewek kontaktowych, narażenie na słońce, dym papierosowy, kontakt z wodą na basenie itp. Preparat działa objawowo i jest przeznaczony do stosowania doraźnego.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na pochodne imidazolu. Nie możesz także stosować preparatu jeżeli występuje u Ciebie: · jaskra z zamykającym się kątem przesączania · nadwrażliwość na leki sympatykomimetyczne (np. na leki stosowane w leczeniu astmy: salbutamol, fenoterol, salmeterol). Nie stosuj preparatu jeżeli przyjmujesz równolegle lub przyjmowałeś w ciągu ostatnich 2 tygodni leki z grupy inhibitorów MAO. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią. Nie stosować u dzieci do 6. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Oftophenazol?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Dlatego przed zastosowaniem preparatu powinieneś skonsultować się z lekarzem jeżeli podejrzewasz lub zdiagnozowano u Ciebie: · zwiększone ciśnienie śródgałkowe · guz chromochłonny nadnerczy · rozrost gruczołu krokowego · cukrzycę · nadczynność tarczycy · nadciśnienie tętnicze · chorobę niedokrwienną serca · inne choroby układu sercowo-naczyniowego · zwiększenie częstotliwości rytmu serca (tachykardia) lub zaburzenia rytmu serca. We wszystkich powyższych sytuacjach, a także jeżeli jesteś osobą w podeszłym wieku należy zachować ostrożność. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów ogólnoustrojowych działań niepożądanych należy zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem. Preparat jest przeznaczony tylko do użytku zewnętrznego, miejscowo do worka spojówkowego. Substancja czynna wchłania się do organizmu bezpośrednio przez błony śluzowe oczu, co pozwala na szybkie jej działanie i mniejsze narażenie na ogólnoustrojowe działania niepożądane. Preparat oraz zakraplacz są jałowe do momentu pierwszego otwarcia. W celu uniknięcia zanieczyszczenia preparatu nie należy dotykać końcówką zakraplacza jakiejkolwiek powierzchni, a po użyciu pojemnik szczelnie zamknąć. Leczenie preparatem bez konsultacji z lekarzem nie powinno przekraczać kilku (3–5) dni. Jeżeli objawy nasilą się lub nie ustąpią po tym czasie należy skonsultować się z lekarzem. Stosowanie leku przez okres dłuższy niż zalecany (dłużej niż przez 5 dni) lub stosowanie zbyt częste(częściej niż co 3 godziny) może doprowadzić do wtórnego zapalenia błony śluzowej oczu, nasilenia obrzęku i zwiększonego wydzielania a także do jej nieodwracalnego uszkodzenia. Nie stosować u dzieci do 6. roku życia. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ –preparat zawiera jako środek konserwujący chlorek benzalkoniowy, który może odkładać się w miękkich soczewkach kontaktowych i niszczyć je (powodować odbarwienie miękkich soczewek kontaktowych); osoby, które używają miękkich soczewek kontaktowych powinny je usunąć przed zakropleniem oczu i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym ich założeniem. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Należy zachować ostrożność ponieważ preparat może powodować zaburzenia widzenia. Osoby, u których po zastosowaniu preparatu wystąpią zaburzenia widzenia, nie powinny prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Oftophenazol

Preparat ma postać kropli do oczu. Stosować wyłącznie zewnętrznie, do worka spojówkowego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i dzieci po 6. roku życia: 1–2 kropli do worka spojówkowego, w razie potrzeby dawkę można powtórzyć po 4–6 godzinach. Po zakropleniu oko należy zamknąć i nie otwierać przez ok. 2 minuty. Po zastosowaniu kropli zaleca się zamknięcie powieki i uciśnięcie przewodu nosowo–łzowego (ucisnąć palcem kącik zamkniętej powieki). Pozwoli to zmniejszyć ogólnoustrojowe wchłanianie preparatu co zminimalizuje ogólnoustrojowe działania niepożądane. Przed i po zakropleniu oczu należy umyć ręce. Nie stosować dłużej niż przez 3–5 dni.

Czy można stosować Oftophenazol w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Stosowanie leku w ciąży możliwe wyłącznie po konsultacji z lekarzem i tylko w razie zdecydowanej konieczności. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stosować równolegle z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. Równoległe stosowanie z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi może nasilić obkurczające naczynia krwionośne działanie nafazoliny. Nie stosować z inhibitorami MAO ze względu na ryzyko znacznego wzrostu ciśnienia tętniczego. Nafazolina zawarta w preparacie stosowana równolegle z inhibitorami MAO (a także w okresie 14 dni od zakończenia leczenia tymi preparatami) może doprowadzić do znacznego zwiększenia ciśnienia tętniczego i stanu zwanego przełomem nadciśnieniowym, który może stanowić zagrożenie życia.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Oftophenazol może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić przemijające objawy dotyczące spojówek: pieczenie, świąd, zaburzenia widzenia, przekrwienie spojówek, ból oka. Rzadko mogą wystąpić działania ogólnoustrojowe: przyspieszenie czynności serca, zaburzenia rytmu serca, zwiększenie ciśnienia tętniczego, bóle i zawroty głowy, nudności, senność, ospałość, nadmierne pocenie, zwiększenie stężenia glukozy we krwi. W przypadku wystąpienia powyższych ogólnoustrojowych działań niepożądanych należy przerwać leczenie. Stosowanie leku przez okres dłuższy niż zalecany lub stosowanie dużych dawek może doprowadzić do wtórnego, polekowego zapalenia błony śluzowej oczu objawiającego się zaczerwienieniem, obrzękiem i zwiększonym wydzielaniem.